„Cięcia wydatków są nieuniknione”. Urząd Miasta szuka oszczędności

PIŁA, „Cięcia wydatków nieuniknione” Urząd Miasta szuka oszczędności - zdjęcie, fotografia
 • fot. Życie Piły
 • fot. Życie Piły
 • fot. Życie Piły
 • fot. Życie Piły
 • fot. Życie Piły
Życie Piły 06/11/2019 14:35

Czekają nas cięcia wydatków na inwestycje, remonty i utrzymanie dróg oraz ograniczenia kadrowe w urzędzie i podległych mu jednostkach - zapowiadają władze Piły. Samorządowcy ostrzegają, że przyszły rok może okazać się bardzo trudny dla większości gmin.

Głosy o tym, że samorządy muszą mierzyć się z coraz trudniejszą sytuacją finansową płyną z całego kraju. Powodem tego ma być niedoszacowanie środków na zadania edukacyjne, czyli niewystarczająca subwencja oświatowa, jaka trafia do samorządów z budżetu centralnego. Do tego dochodzą niższe wpływy z podatków przez obniżenie przez rząd stawki podatkowej z 18 do 17 procent i tzw. "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia.

Oszczędności i cięcia wydatków nie ominą też Piły. Mówił o tym podczas ostatniej sesji Rady Miasta zastępca prezydenta Piły.

Nadchodzi czas stagnacji. I dotyczy to nie tylko naszego samorządu

- mówi Krzysztof Szewc.

- Zmiany w podatkach, podwyższenie płacy minimalnej i płacy nauczycieli powoduje, że pomiędzy dochodami a wydatkami pojawia się ogromna luka. Subwencja oświatowa, którą otrzymujemy od rządu nie pokrywa praktycznie w 50% wydatków jakie ponosimy na oświatę. I tak jest w większości samorządów. Ale teraz, po podwyższeniu płacy dla pracowników oświaty, rozbieżność między wydatkami a subwencją jest jeszcze większa. W naszym przypadku wynosi około 70 milionów złotych. Niestety, my te pieniądze musimy znaleźć - tłumaczy zastępca prezydenta Piły, Krzysztof Szewc.

Cięcia w wydatkach są nieuniknione. Pozostaje tylko pytanie o ich skalę

- mówi Krzysztof Szewc.

A tę skalę poznamy po zakończeniu prac nad projektem przyszłorocznego budżetu Piły. - Po informacjach jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów i od Wojewody Wielkopolskiego, a także po analizie dochodów które wpływają do budżetu, możemy śmiało powiedzieć że dochody bieżące na przyszły rok nie wzrosną, a wydatki bieżące - przede wszystkim na wynagrodzenia pracowników oświaty i pozostałych pracowników, którzy będą mieli skorygowane najniższe wynagrodzenie do poziomu 2600 złotych brutto plus stażowe - spowodują zwiększenie budżetu w tym zakresie o około 10 milionów złotych. To jest bardzo duża kwota, tym bardziej że dochody pozostają bez zmian. W związku z tym musimy szukać oszczędności na innych pozycjach w budżecie - tłumaczy skarbnik gminy Piła, Ewelina Ślugajska.

Zastępca prezydenta Piły Krzysztof Szewc mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta, że należy liczyć się z "ograniczeniami kadrowymi" w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych. W grę mogą wchodzić zwolnienia lub niezatrudnianie nowych osób na miejsca pracowników odchodzących na emeryturę. - Nie wykluczamy obniżenia stanu ilościowego Straży Miejskiej, choć to właściwie już się dzieje. Nie wykluczamy też wygaszenia działalności Izby Wytrzeźwień. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, kiedy - jak robią to już inne samorządy - będziemy zmuszeni wcześniej wyłączać oświetlenie uliczne, ale wysoce prawdopodobne jest, że będziemy zmuszeni ograniczyć wydatki na remonty czy utrzymanie dróg i zieleni - mówi Krzysztof Szewc.

Nie w takich tarapatach Piła i inne miasta bywały wcześniej i zawsze znalazło się rozwiązanie

- mówił w dyskusji podczas sesji Rady Miasta radny Porozumienia Samorządowego, Zbigniew Pyziak. - To, co zrobił rząd - te zmiany w podatkach i podniesienie płacy minimalnej - jest znakomite. W końcu ludzie poczuli, że są w tym kraju coś warci - dodał Zbigniew Pyziak.

W podobnym tonie wypowiadał się radny PiS, Mieczysław Karpiński. - Pieniądze, które zostaną u obywateli zostaną wprowadzone w obieg, a to ma na celu rozruszanie rynku. Jeśli chodzi o gospodarkę, to Polska jest prymusem w Europie. Przekazanie pieniędzy podatnikom daje im możliwość pracy nad własnym sposobem zarobkowania i budowania przyszłości - mówił Mieczysław Karpiński. - Wzrost płacy minimalnej to jest dążenie do normalności. Po 50 latach komunizmu i ponad 20 latach stagnacji musimy zacząć budować klasę średnią - dodawał radny PiS, Tomasz Słoboda.

- Mam wrażenie, że prezydent Krzysztof Szewc na wyrost przedstawił sytuację. Samorządy są stabilne, ale mają tendencje do narzekania - mówiła radna PiS, Gabriela Milska.

Samorządy zostały postawione pod ścianą

- mówiła z kolei radna Koalicji Obywatelskiej, Zdzisława Karpińska.

Na alarm biją też samorządowcy z innych miast w Polsce. Jak informuje PortalSamorządowy.pl - samorządowcy oczekują poważnej dyskusji z premierem i ministrem finansów. - Kontekst zwiększającej się luki finansowej w oświacie zmniejsza nasze możliwości rozwojowe. To jest albo-albo - albo będziemy wydawać więcej na wydatki bieżące, w tym głównie oświatowe, a wtedy zmniejszymy tempo rozwoju Polski, albo znajdziemy jakiś kompromis i będziemy w taki sposób finansować zadania wynikające z redystrybucji środków, żeby nie obniżać zdolności rozwojowych samorządu - mówi cytowany przez PortalSamorzadowy.pl dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski.

fot. Życie Piły

„Cięcia wydatków są nieuniknione”. Urząd Miasta szuka oszczędności komentarze opinie

 • Mariusz - niezalogowany 2019-11-07 10:12:15

  Nic dziwnego, że cięcia. Tę ekipę tylko na to stać.

 • gość 2019-11-08 09:30:57

  Szkoda gadać czas na zmiany

 • gość 2019-11-08 19:37:27

  20 lat stagnacji? Nie wiem gdzie sie ten pisowski gosciu walnal w ten jego durny czerep, ale musialo to byc mocne uderzenie....

 • gość 2019-11-08 22:14:17

  Jeżeli ktoś nie umie rządzić to niech poda się honorowo do dymisji.

 • gość 2019-11-08 22:20:11

  Wszystko to jest brudną polityką. Jakoś dziwnie się składa, że larum podnoszą prezydenci miast, w których rządzi PO. W taki oto sposób zwykli obywatele traktowani się jako narzędzie w politycznych gierkach. Ohyda.

 • gość 2019-11-15 04:08:07

  Skutki podwyżek dla nauczycieli i wypłata świadczeń nauczycielskich za czas strajku.

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama