„Dosyć słów, teraz czyny!” W piątek w Pile Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

PIŁA, „Dosyć słów teraz czyny!” piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 27/11/2019 11:20

Młodzi ludzie kolejny raz wyjdą na ulice Piły walcząc o środowisko naturalne. W piątek, 29 listopada odbędzie się kolejny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Manifestacja odbędzie się w piątek, 29 listopada o 15.00 na placu Konstytucji w Pile. Hasłem przewodnim strajku jest wezwanie do polityków: „Dosyć słów, teraz czyny!”.

Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład - z tego powodu nawet świeżo po wyborach oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań

- mówi Grzegorz Marciniak Jr. z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Pile. - Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy - nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu - dodaje.

Pierwszy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Pile odbył się 20 września pod hasłem „Protestu Tysięcy Miast”.

Polska jest jednym z największych trucicieli w Europie, a mimo to nadal nie ma wystarczająco ambitnych planów na wyzerowanie (netto) emisji gazów cieplarnianych

- mówią organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Pile, zaznaczając że dzień protestu zbiega się z dniem wyprzedaży w sklepach, czyli Black Friday. - Ponieważ przemysł przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, ten dzień jest symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która dąży jedynie do chwilowego zysku. Niestety odmówienie udziału w tym dniu, nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest - apelują.

Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu. 

Protestujący apelują też do mediów, by "wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym".

fot. Życie Piły (archiwum)

„Dosyć słów, teraz czyny!” W piątek w Pile Młodzieżowy Strajk Klimatyczny komentarze opinie

 • gość 2019-11-27 12:24:34

  Marciniak, ogarnij się pierdzielu jeden i weź się do roboty, a nie strajki urządzasz z tymi swoimi wege eko koleżankami wymalowanymi na wszystkie kolory i ubranymi jak dziwadła. Te wasze strajki są tak samo z potrzeby serca, jak te kodomitów i innych dziwaków!

 • Gość - niezalogowany 2019-11-27 16:16:37

  Żałosne maskarady, ciekawy jestem czy strajkujący i ich rodzice jeżdżą rowerami i idą spać z kurami żeby nie używać prądu ?

 • gość 2019-11-27 16:37:13

  Powyżej komentarze impotentów umysłowych, życiowych nieudaczników którzy nadal emocjonalnie są w XIX wieku i wszystko i wszystkich mają gdzieś. Zapewne również brak u nich narządów płciowych, nie mając dzieci maja gdzieś co dzieje się z naszym światem. Takie typowe chwasty. A młodzież pozdrawiam i życzę efektów w walce z takim bezmózgowiem jak powyżej i degradacją naszego świata.

 • gość 2019-11-27 16:51:30

  Brawo młodzi! Ja akurat jestem stary ale nie głupi i mam nadzieję że naprawicie nasze błędy.

 • gość 2019-11-27 16:56:22

  Hahaha, niech idą bojkotować pod Signyfy czyli były Philips oraz do Ujścia do firmy Plastwil. Zapraszam na lotnisko, porty i itp.

 • gość 2019-11-27 17:38:43

  https://www.wykop.pl/link/5232305/mlodziez-nie-segreguje-smieci-ich-eko-zycie-ogranicza-sie-do-lajkow/

 • gość 2019-11-27 17:59:01

  Chyba faktycznie pora aby młodzi zrobili porządek z bezmyślnością. Popieram.

 • gość 2019-11-27 20:38:33

  Jestem z Wami. Szkoda tylko że aż tyle społeczeństwa jest tak oporne na wiedzę i fakty, ale krytyką głupszej mniejszości się nie przejmujcie.

 • witch-doctor - niezalogowany 2019-11-29 06:32:46

  Polska jest największym emiterem gazów cieplarnianych w Europie?!?!?!?!?!
  większych bredni nie słyszałem, sprawdźcie sobie jakie emisje mają Niemcy czyś Rosja.

  Zwyczajne wykorzystywanie dzieci do celów propagandowych.

  Przy okazji, skoro te dzieci tak dbają o klimat, niech zrezygnują z tabletów i komórek, przestaną jeść śmieci w fast foodach, itd. Niech przykładem pokażą a nie jakimiś głupimi strajkami....

 • Śmiech na sali - niezalogowany 2019-11-29 12:27:23

  Hahah nie wiem kto im za to płaci ale powinno ich pogonic kibole obrońcy narodu ;) jak chcą protestować to niech protestują w chinach ,USA i Indii bo oni są głównym emiterem zanieczyszczeń środowiska na świecie !!! A ekolodzy powinny dostać wpiernicz za te kary narzucone na emisje CO2 w Polsce przez to energia elektryczna ma podrożeć od przyszłego roku !!! I chamuje naszą gospodarkę !! Po drugie jak gaz był by tańszy to ludzie by zrezygnowali z kopciuchow a tak kopca i kopca ;)

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama