Droższe śmieci w Pile i regionie. Od stycznia kolejna podwyżka [AKTUALIZACJA]

PIŁA, Droższe śmieci regionie stycznia kolejna podwyżka [AKTUALIZACJA] - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 26/11/2019 14:05

Z początkiem stycznia 2020 roku w Pile i pozostałych gminach Związku Międzygminnego PRGOK zaczną obowiązywać nowe stawki za odbiór śmieci.

Nowe taryfy ustaliło w poniedziałek Zgromadzenie Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki odpadami Komunalnymi, czyli przedstawiciele gmin tworzących PRGOK.

Od 1 stycznia 2020 roku za odpady segregowane zapłacimy 34 złote od osoby, a za odpady niesegregowane 68 złotych od osoby.

Obecnie za śmieci segregowane płacimy 15 złotych od osoby, a niesegregowane 35 złotych od osoby. Taryfy te obowiązują od 1 kwietnia 2019 roku.

Dlaczego rosną stawki opłat dla mieszkańców? Ponieważ rosną koszty systemu gospodarki odpadami

- informuje na swojej stronie internetowej PRGOK.

- Te podwyżki były nieuniknione i to nie tylko w naszym regionie. Dzieje się to m.in. przez szalejące ceny w miejscach odbioru odpadów, czyli na tzw. RIPOK-ach. Stawki rosną, a w efekcie końcowym muszą za nie zapłacić mieszkańcy. W niektórych miejscowościach te podwyżki są większe, w innych mniejsze. Zależy to m.in. od wielkości obszaru, od częstotliwości i jakości wywozu - mówi przewodniczący Zgromadzenia PRGOK, burmistrz Krajenki, Stefan Kitela.

Stawka, która nas dotyczy jest bardzo wysoka, ale ta cena jest skalkulowana do końca przyszłego roku. Dla nas samorządowców nie była to łatwa decyzja. Nie jest też rzeczą przyjemną ogłaszać mieszkańcom, że w wyniku niezawinionych przez nas działań następują podwyżki, ale musimy zachować się tak, by te śmieci były w sposób selektywny i jak najbardziej skuteczny z naszych miejscowości wywożone 

- tłumaczy Stefan Kitela.

Zastępca Przewodniczącego Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Elżbieta Sieg przekonuje, że opłaty wnoszone przez mieszkańców rosną przez rosnące wciąż koszty. - Mają na to wpływ zmiany przepisów prawa, które nakładają na nas - na gminy i na związki - kolejne obowiązki, za którymi idą koszty - tłumaczy.

W 2020 roku ponownie wzrośnie ustalana przez rząd tzw. opłata marszałkowska. To opłata za tonę odpadów zdeponowanych na wysypisku. W 2018 roku wynosiła ona 140 złotych za tonę, w 2019 - 170 złotych, a w 2020 będzie to 270 złotych za tonę

- mówi Elżbieta Sieg.

Kolejnym wskazywanym przez przedstawicieli PRGOK czynnikiem wpływającym na nowe stawki są przepisy, które obowiązują od 6 września. - Ustawodawca powiedział wprost: wszyscy segregujemy. Musimy to robić by osiągnąć pewne poziomy i uniknąć wysokich kar. Na dostosowanie się do tych przepisów mamy dwanaście miesięcy. A ta segregacja kosztuje - dodaje Elżbieta Sieg.

Po wprowadzeniu nowych taryf w kwietniu 2019 roku odsetek mieszkańców, którzy deklarują segregację odpadów wzrósł z 67% do 99%. - To spowodowało, że z dwóch milionów odbiorów rocznie będziemy mieli około czterech milionów. To oznacza, że tyle razy operator musi podjechać żeby odebrać poszczególne frakcje. A teraz mamy już pięć tych frakcji odpadów. To też generuje dodatkowe koszty. Do tego wzrastają opłaty za zagospodarowanie odpadów na składowiskach. Dzieje się to m.in. przez wzrost kosztów pracy tych punktów, ceny energii, itp. Kolejne przepisy, które nakłada na nas rząd to elektormobilność, czyli konieczność posiadania przez operatora co najmniej 10% floty na gaz lub prąd. To są czynniki całkowicie od nas niezależne - tłumaczy Elżbieta Sieg. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo duże obciążenie dla mieszkańców i są to dla nas trudne decyzje, ale musieliśmy podnieść stawki, by zapewnić realizację umowy zawartej w wyniku przetargu. Do tego przetargu mieli dostęp wszyscy, którzy świadczą takie usługi. Przetarg powtarzaliśmy kilkukrotnie, ale wpłynęła tylko jedna oferta - dodaje.

Związek Międzygminny Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi tworzy czternaście gmin: Białośliwie, Czarnków, Drawsko, Jastrowie, Kaczory, Krajenka, Krzyż Wielkopolski, Miasteczko Krajeńskie, Okonek, Piła, Ujście, Wieleń, Wyrzysk oraz  Wysoka.

fot. Życie Piły (archiwum) 

Droższe śmieci w Pile i regionie. Od stycznia kolejna podwyżka [AKTUALIZACJA] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 14:27:03

    To są jaja.... Masakra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 14:34:03

    Chyba ich poje*ło. Ile?!! Sami będziemy wywozić. Powinni nam zapłacić za segregację

  • gość 2019-11-26 14:51:32

    Prawie 2 razy drożej niż w Warszawie!!!

  • gość 2019-11-26 14:58:06

    To nie jest podwyżka. To jest rozbój!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 15:19:30

    Program Rozboju Gospodarczego Oraz Kradziezy(tak powinna brzmieć nazwa) chyba sobie żarty stroja. Wywodzą śmieci raz na 2 tygodnie (w mojej miejscowości) to jeszcze ponad 100% podwyżka? Co tu się dzieje? Jeszcze trochę to śmieci będą droższe niż jedzenie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 15:25:38

    Kto wybrał tych złodziei? Tylko podwyżki. W tym roku już 3 razy elementy czynszu.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 15:27:47

    I znowu śmieci zalegną w lesie...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 15:30:37

    Ceny podnoszą a jak co do czego to śmieci nie są odbierane. Wielko gabaryty leżą przy wiatach i blokach. A jak się do nich zawiezie to z problemem jeszcze biorą. Żałosne

  • gość 2019-11-26 15:39:32

    Znowu drożeje ,a mego męża pensja stoi w miejscu i nikt nie pyta się czy nas stać

  • darek - niezalogowany 2019-11-26 15:44:15

    Chcieliście pisiorow? To teraz ładnie płacić i nie płakać, be be be be barany!!!!

  • gość 2019-11-26 15:59:48

    15 zł od osoby... to jakaś śmieszna cena, powinno być przynajmniej 3 razy tyle, wtedy byśmy może się opamiętali, a tak jako Janusze i Grażynki produkujemy ich coraz więcej.

  • gość 2019-11-26 16:22:19

    Cóż, mając u władzy ludzi z PO, jesteśmy w czarnej d.... Oni nie przejmują się w ogóle zwykłymi ludźmi. Skala tych podwyżek przypomina działania mafiosów reprywatyzacyjnych w Warszawie. Oni też podnosili ludziom czynsze o kilkaset procent.

  • Ami - niezalogowany 2019-11-26 16:44:06

    W łeb się niech palną najlepiej cegłą!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 16:52:36

    Wybory już zakończone teraz wam pokażemy 500+ wyjdzie wszystkim bokiem

  • gość 2019-11-26 17:14:53

    Zrezygnowac z Altvatera Deutsch Firmy .Wziasc Polska Firme.

  • ŁUKASZ - niezalogowany 2019-11-26 17:17:34

    Chyba ich po****ło ku**a mać!!!!!!!!!!!

  • Gośćemeryt - niezalogowany 2019-11-26 17:18:11

    Popieram komentarz p. Darka. Pisiory nam pokażą szczególnie emerytom. Usiąść i płakać nad głupim rządami

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 17:50:06

    Po co jest ta instytucja prgok która musi wykazywać dochody. Gmina sama nie może podpisać umowy wywozu odpadów,? To jest polska inteligencja rządzących stworzyć coś na czym można zarobić. Ile kosztuje wywóz 1t odpadów? Bez żadnych pośredników

  • Gumi - niezalogowany 2019-11-26 17:51:08

    No to macie ci co glosowali na Pis .Teraz trzymac sie za portfele .Jaroslaw was oskubie

  • gość 2019-11-26 17:51:56

    zmienić prezydenta i całą elite tylko podwyżki nic więcej ..........

  • gość 2019-11-26 17:59:25

    Masakra ile razy można dzwonić żeby odebrali odpady ale , ale mają to gdzieś niby co tydzień mają odbierać a po wielu wysłanych mejlach odebrali po miesiącu pultając się, oni się nie wywiązują a nam karzą płacić wiecj masakra

  • gość 2019-11-26 18:07:30

    PRGOK istnieje chyba tylko po to, żeby ileś osób mogło inkasować co miesięczne pensje. Rozwiązać to w cholerę, bez pośredników cena będzie o 75% niższa, a efekt będzie taki sam.

  • Raf - niezalogowany 2019-11-26 18:19:12

    W Pile rządzą przeważnie PO

  • Maximus Segrega - niezalogowany 2019-11-26 19:01:55

    Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci (czyli na wyłonienie tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach obywatelskich za śmieci), czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… Stąd biorą się u nas te skandale z pożarami o których w innych krajach nie słychać (poza Włochami - co powinno dać dużo do myślenia…). Wpuszczenie czynnika chciwości do wykonywania ustawowych zadań samorządu jest korzeniem na którym wyrastają wszystkie patologie w gospodarce odpadami nieobecne w innych krajach, w których to publiczne służby bezpośrednio podległe administracji zajmują się zagadnieniami objętymi comiesięcznymi opłatami za usługi komunalne. Dopóki nie wprowadzimy fundamentalnych zmian ustrojowych w tej dziedzinie na wzór krajów wyznaczających standardy w całej Wspólnocie – to patologie i chciwość będą dalej kształtowały obraz polskiej gospodarki odpadami… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa Czy może dziwić, że niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm

  • Myślący - niezalogowany 2019-11-26 20:12:01

    Gdyby ludzie przestali placic to by ci z Piły nie utrzymali tego monopolu i poszliby gdzies indziej szukac pracy i może by pojawila się konkurencja.Dziś 34 a za dwa lata 200.Ktos powinien wziąć taczki i kogos wywieźć

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 20:13:21

    A w mojej gminie żądzi PSL i PO i co.....wina pisiorow. A tak propos, pisiory to raczej faceci mają w spodniach...ha ha. Jak coś nie tak to zaraz wina PiS.A mafie śmieciowe istnieją od lat, jeszcze za poprzednich rządów.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 21:00:06

    To jest rozboj w bialy dzień nie dość ze zminili sobie charmonogram jak im sie podobalo i teraz jeszcze to no chyba sie z małpami na mozgi pozamieniali !!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 21:01:05

    Żydzi mają wodę i transport miejski. Francuzi mają telekomunikację.Niemcy wywóz śmieci , a my Polacy mamy g....no we własnym kraju. Czy to przypadek?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 21:16:34

    No i 500. Plus trzeba na śmieci przeznaczyć...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-26 21:28:13

    Przecież kiedy odbierają posegregowane śmieci jeszcze na nich zarabiają. I jeszcze im kasy mało. To jest jakaś masakra.

  • gość 2019-11-26 21:28:15

    I gdyby jeszcze wszystko działało jak należy, a zbiórki wielkogabarytowe wstrzymane i punktu odbioru w Pile nie ma.

  • Gość100 - niezalogowany 2019-11-26 21:29:08

    Folwark Glowsiego i bandy PO co kasy niema kredyt na kredycie kredytem pogania tylko sobie pescje z kosmosu dawać Banda Pijawek święta trójca K... Mac

  • gość 2019-11-26 21:51:29

    no i macie . Teraz tylko patrzcie co sie dzieje przez nastepne 4 lata bo oni maja w dup... to ze nas niestac) za ich placimy my:0. glosujcie na pis oni daja :) powodzenia ludzie ktorzy nadal tak mysla !!!!!

  • Pilanin - niezalogowany 2019-11-26 22:24:39

    Tak to jest jak lewactwo rządzi w Pile i okolicach. Tu akurat to banda cymbałów z lewactwa nas "okrada". I to są fakty i tyle w temacie. Oglądajcie dalej TVN lemingi hehe

  • Gość - niezalogowany 2019-11-27 04:32:42

    Chyba co nie których pojebało.....człowiek wiąże ledwo koniec z końcem .....a idź pan w cholerę z Związkiem Międzygminnym ciekawe co zrobią jak ludzie przestaną płacić brak słów..na tą bandę

  • poiukl - niezalogowany 2019-11-27 07:34:48

    Miasto ma 20 % udziałów w Altvaterze - Głowski OSOBIŚCIE tam był i podpisywał - OSOBIŚCIE.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-27 08:07:15

    A może trzeba sprawdzić ile zarabiają pracownicy wyższego s,czeka i Rada nadzorczą. Jakue premie dostaja za dobre gospodarowanue. Bo pracownicy ni,szego dzczebla mysle , ze maja wynagrodzenie ponizej sredniej krajowej. Czy ich sprWozdania finansowe sa publokowane? Czy kierownictwo składa oświadczenia majątkowe?. Przecież koledzy mus,a dobrze zarabiać aby mogli godnie żyć. A my klienci no cóż kto się pyta czy będzie nas stać na opłaty.

  • Dziki - niezalogowany 2019-11-27 09:11:28

    To są jaja podwyżka prawie 20zl ponad 100% banda złodziei a śmieci plastik i papier zabierają razem i to jest segregacja stóp chamstwu

  • gość 2019-11-27 12:15:16

    A ciekawe o ile wzrosną uposażenia prezesa tego złodziejskiego związku?
    ilu tam jest dyrektorów i prezesów? a i tak gó.... robią. nawet dodzwonić się nie można.
    Ludzie chyba naprawdę będzie trzeba znowu wyjść na ulice i zrobić porządek.
    Okradają nas nas na każdym kroku.

  • gość 2019-11-27 15:00:22

    Podwyżka o 50 % czy wy jesteście ludzie poważni ??????????? Powinna się w końcu znaleść konkurencja dla pilskiego zakładu. Nie potrafią ani razu zabrać wszystkich śmieci tylko co miesiąć muszę skargi pisać a tutaj jeszcze podwyżka! SKANDAL!

  • gość 2019-11-27 17:23:04

    A co tu ma prezydent ,rząd do tak drastycznej podwyżki w Pile .Wszędzie sobie radzą tylko nie tu, świta pełowska robi wszystko żeby zwalić na rząd... i żeby ludzie psioczyli na pis- taka ich polityka

  • gość 2019-11-27 21:29:40

    panie glowski niech pan odejdzie robi pan krzywde mieszkańcom Piły i innych miast PO nie umialo zarzadzać i tak sie dzieje w niektórych miastach zarzadzanych przez Po .
    dlatego bedzie zgłoszenie do CBA .....

  • gość 2019-11-27 21:57:31

    Śmieci segregowane podwyżka o 153%
    Śmieci niesegregowane podwyżka o 94% ???

  • gość 2019-11-28 09:35:39

    Chciało się 500+, 300+ i inne pis+ to teraz płaćcie :D . Każdy plus ma swoje minusy. Głosujecie na pis-dzielców to teraz patrzcie jak Was okradają, no chyba że czytać ze zrozumieniem nie potraficie :D. Koszty energii, podatków, wymysły elektormobolności, podnoszenie kosztów pracy wprowadził Rząd czyli Pis a nie samorządy :D. Płacić, płacić, nie płakać. Idą wybory prezydenckie trzeba trzynaste emeryturki wypłacić, idą świeta trzeba wypłacić nagrody w PGE i ministerstwach :D. Myslicie, że 120 ministrom PiSowskim się na święta nie należy? :D :D

  • gość 2019-11-28 18:43:54

    Proponuję bunt jeżeli zostaną wprowadzone tak wysokie podwyżki polegający na nie płaceniu rachunków za wywóz śmieci od dnia obowiązywania nowych stawek. Swoją drogą to Rady Gmin powinny obniżyć pensje tym wszystkim funkcyjnym, którzy zdecydowali o tak wielkiej podwyżce. PRGOK należałoby zlikwidować - to twór, który tylko generuje koszty.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-28 20:19:01

    Przecież te podwyżki nie wynikają z rozporządzeń rządzących tylko są inicjatywa samorządowa...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-29 19:05:54

    Sądzę, że na obecną chwilę członkostwo Piły w Związku Międzygminnym, jest dla niej niekorzystne. Chociażby z uwagi na obecne limity na pobliskich wysypiskach regulowanych przez Urząd Marszałkowski. Więc rejterada i większe koszty. Nie może również być tak, że obywatel ma ponosić koszty zaniedbań i braku przewidywalości przedsiebiorstwa dot. zmian i uwarunkowań na rynku śmieciowym. Pomijam konieczne rosnące koszty wynikające z ustawy. W tym wszystkim jeszcze bardziej wydaje się dziwnym, że mieszkańcy miast i gmin nienależących do Związku będą płacić 1/3 mniej.

  • Lucas - niezalogowany 2019-12-04 12:22:55

    Do ciemnej masy głosującej za PO nie dociera, że to samorządy decydują o cenach wywozu śmieci. A kto rządzi w Pile? Co teraz z tą wiedzą zrobicie? Udacie jak zwykle, że nic się nie stało i deszcz pada?

  • Pilanin - niezalogowany 2019-12-05 00:05:33

    Proponuje nie płacić i zrobic strajk śmieciowy. To jest hańba takie podwyżki. Jak wywożą śmieci to taką rozpierdu...ę robią ze nie można przejść. Powinni płacić za posprzątanie wokół altany śmietnikowej. Nawet nie chce im się dupy podnieść jak coś spadnie na ziemię. Syf robią i jeszcze takie pieniądze im płacić. Złodziejstwo.

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie