Ekologia na cmentarzu? Specjalne pojemniki na bioodpady i elektroniczne znicze

PIŁA, Ekologia cmentarzu Specjalne pojemniki bioodpady elektroniczne znicze - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 30/10/2019 14:31

Spółka Altvater przewiduje, że w czasie Wszystkich Świętych z Cmentarza Komunalnego w Pile odebranych będzie nawet 300 ton odpadów. W trosce o środowisko na cmentarzu pojawiają się specjalne pojemniki na na bioodpady i elektroniczne znicze.

W trosce o środowisko spółka Altvater Piła dostarczy w tym roku dodatkowe, specjalne pojemniki na bioodpady oraz elektroniczne znicze.

Znicze: plastikowe, ceramiczne, elektryczne, a także wiązanki, świeże kwiaty oraz środki czystości czy czyścidła - zarówno ilość liczona kilogramami, jak i różnorodność odpadów powstających na cmentarzach jest zadziwiająco duża. Według oficjalnych statystyk, w 2017 roku Polacy wyprodukowali 31 114 ton odpadów na cmentarzach. To odpowiada ilości odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców 100-tysięcznego miasta typu Gdynia, Radom czy Częstochowa

- mówi Magdalena Sułek-Domańska z Grupy ENERIS, w skład której wchodzi pilska spółka Altvater.

Przedstawiciele Grupy ENERIS apelują, byśmy wybierając się na cmentarz pamiętali również o środowisku. - Zastanówmy się, czy konieczne jest kupowanie kolejnych szklanych zniczy czy jednak możemy wykorzystać posiadane osłony dokupując jedynie wkłady. Z punktu widzenia ekologii, rozsądnym rozwiązaniem wydają się znicze elektryczne. Choć przyzwyczajeni do tradycji Polacy z pewnością doceniają ciepły płomień naturalnego ognia, nowoczesne rozwiązanie ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jego trwałość jest większa. Ograniczenie dymu unoszącego się wieczorami nad cmentarzem to kolejny argument. Ważne jednak, by taki znicz na końcu użytkowania poddać przetworzeniu, czyli wyrzucić go do specjalnego pojemnika na znicze elektryczne, takie jak stoją na cmentarzu komunalnym w Pile albo do sklepów z elektroniką - mówią.

- Elektro znicze to specyficzne odpady, złożone z wielu elementów, zawierające dodatkowo niebezpieczne substancje, które rozkładają się prze wiele lat i negatywnie wpływają na środowisko. Dzięki przetworzeniu ich przez wyspecjalizowane do tego firmy możemy odzyskać m.in. plastik, który wykosztuje do dalszego przerobu. Ponadto elektro znicze zawierają baterie, a te z kolei niewłaściwie zagospodarowane mogą zanieczyścić trwale znaczne ilości wody i ziemi - tłumaczy Tomasz Bielański, Dyrektor Generalny Altvater Piła.

Chryzantemy w doniczkach można poddać kompostowaniu właściwie w całości. - Ważne, by przed wyrzuceniem ich do pojemnika na bioodpady wyjąć je z plastikowych doniczek. Problem pojawia się w przypadku wiązanek z naturalnymi roślinami. Tu liczba dodatkowych elementów: plastikowe podstawy, styropian lub pianka, druty, plastikowe ozdoby czy tekstylne wstążki, właściwe skasują ją na wieczny żywot na składowisku - mówi Katarzyna Wolsztyniak, kierownik Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych i składowiska w Kłodzie.

fot. Życie Piły (archiwum)

Ekologia na cmentarzu? Specjalne pojemniki na bioodpady i elektroniczne znicze komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama