18°C umiarkowane opady deszczu

Historyczne i militarne atrakcje na pilskim lotnisku

NIE PRZEGAP, Historyczne militarne atrakcje pilskim lotnisku - zdjęcie, fotografia

W sobotę, 14 lipca warto wpaść na lotnisko w Pile. Pilskie Muzeum Wojskowe przygotowało sporo atrakcji, nie tylko dla miłośników historii i militariów.

W samo południe - o 12.00, w sobotę 14 lipca w Pilskim Muzeum Wojskowym (schronohangary nr 3 i 4 na terenie lotniska w Pile) zostanie otwarta wystawa "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej".

- Wystawa wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a jej celem jest przybliżenie tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, którego początki sięgają 1918 roku. Historia naszego miasta jest częścią tego procesu - mówi dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego, Przemysław Olszyński. - W muzeach wojskowych pamięta się o dowódcach, żołnierzach i bitwach. My chcemy pokazać rozwój motoryzacji w Wojsku Polskim oraz przypominać o ośrodkach szkolących żołnierzy - kierowców, mechaników, dzięki których ciężkiej pracy czołgi i inny sprzęt był zdolny do walki i wygrywania bitew - dodaje.

Na wszystkich, którzy w sobotę odwiedzą Pilskie Muzeum Wojskowe będzie czekała też plenerowa wystawa sprzętu wojskowego, zaplanowano również dynamiczne pokazy. - W ruchu będzie można zobaczyć między innymi: czołg PT-91 "Twardy", wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz zestaw niskopodwoziowy do przewozu czołgów. Ciekawostką będzie pokaz opracowanego w końcówce lat 60. w pilskiej Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej trenażera MPG-69, służącego do nauki jazdy czołgiem. Trenażery były produkowane seryjnie i wykorzystywane do szkolenia w jednostkach pancernych w całej Polsce. Jedyny zachowany pojazd tego typu został odbudowywany przez studentów Politechniki Lubelskiej - zachęca Przemysław Olszyński.

Na lotnisku nie zabraknie też atrakcji dla całych rodzin. - Będą przejażdżki pojazdami wojskowymi oraz grochówka z kuchni polowej - dodaje Przemysław Olszyński. 

Podczas otwarcia wystawy będzie można zobaczyć m.in. najnowszy eksponat Pilskiego Muzeum Wojskowego. Mowa o mundurze czołgisty armii belgijskiej. Mundur do zbiorów lotniskowego muzeum przekazał niedawno Minister Obrony Narodowej Belgii, Steven Vandeput.

Wydarzenie rozpocznie się o 12.00, planowane zakończenie - o 16.00. Wstęp bezpłatny.

 

JAK DOTRZEĆ DO PILSKIEGO MUZEUM WOJSKOWEGO?


W dniu imprezy obowiązuje trasa dojazdu od ulicy Koszalińskiej/Kołobrzeskiej, bramą dla samolotów, lewą skrajną drogą kołowania, przez próg pasa startowego i dalej drogą dojazdową wzdłuż pasa do rejonu parkingu. Całkowita długość trasy to około 1800 m. Z uwagi na możliwą aktywność lotniczą obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się zarówno pojazdami jak i pieszo poza wyznaczoną trasą, parkingiem i terenem muzeum. - Prosimy o bezwzględne stosowanie się do wskazówek osób kierujących ruchem - apelują organizatorzy wydarzenia.

Miejsce zdarzenia mapa Piła


Historyczne i militarne atrakcje na pilskim lotnisku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zycie.pila.pl