Jest wyrok za groźby wobec prezydenta Piły. Łukasz D. skazany

PROKURATURA I SĄD, wyrok groźby wobec prezydenta Piły Łukasz skazany - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 24/07/2019 17:09

W Sądzie Rejonowym w Pile zapadł wyrok za groźby pod adresem prezydenta Piły, Piotra Głowskiego.

O sprawie informowaliśmy w Życiu Piły na początku kwietnia. 32-letni Łukasz D. pod jedną z dyskusji na Facebooku w wulgarny sposób groził prezydentowi Piły, Piotrowi Głowskiemu.

- W swoich wpisach Łukasz D. kierował wobec prezydenta Piły groźby pozbawienia życia i uszkodzenia ciała. Groźby te wzbudziły w pokrzywdzonym uzasadnioną obawę ich spełnienia - tłumaczyła wówczas prokurator Magdalena Roman. 

Łukasz D. zasłaniał się niepamięcią. Zeznając w prokuraturze nie potrafił wskazać czy tego dnia korzystał ze swojego konta w serwisie społecznościowym i czy zamieścił taki wpis. Po odczytaniu mu treści wpisów stwierdził, że nie widzi w nich nic złego i uznał, że nie zawierają one gróźb ani zniewag. 

W środę, 24 lipca pilski sąd przesłuchiwał świadków w tej sprawie. Policjant, który uczestniczył w zatrzymaniu Łukasza D. zeznał, że mężczyzna potwierdził funkcjonariuszom, że był autorem wpisów, ale przekonywał że nie były to groźby, a Piotr Głowski źle zrozumiał jego słowa. Podczas późniejszych przesłuchań Łukasz D. utrzymywał już, że jest niewinny i że nie pamięta czy komentarze były jego autorstwa.

Adwokat Łukasza D. podnosił z kolei, że nie ma twardych dowodów na to, że jego klient jest autorem wpisów. - Opinie biegłych z zakresu informatyki śledczej nie wykazały, żeby na zabezpieczonych przez policję urządzeniach znajdowały się ślady wskazujące na to, że to właśnie z tych urządzeń dokonano wpisów - mówi mecenas Łukasz Mirocha.

W środę w Sądzie Rejonowym w Pile zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uznał Łukasza D. winnym zamieszczenia wpisów z groźbami pozbawienia życia i uszkodzenia ciała pod adresem prezydenta Piły, Piotra Głowskiego i znieważenia go w związku z pełnioną funkcją. 

Łukasz D. został skazany na karę 10 miesięcy więzienia. Ma też wypłacić na rzecz Piotra Głowskiego nawiązkę w wysokości tysiąca złotych.

- W ocenie sądu wina i sprawstwo oskarżonego nie ulega najmniejszej wątpliwości. Choć oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, to tak sugestywnie tłumaczył w wyjaśnieniach intencje rzekomego nieznanego sobie autora wpisów, że uznać należy, że tłumaczył po prostu siebie. To jednoznacznie wynika także z zeznań policjanta, który stwierdził, że oskarżony przy zatrzymaniu oznajmił, że spodziewał się policjantów i że faktycznie to on zamieścił te wpisy - tłumaczył w uzasadnieniu sędzia Andrzej Smyczyński. 

Oskarżony będąc przekonany o swojej anonimowości i bezkarności wziął udział w internetowej pyskówce, wyzywaniu i grożeniu osobom o przeciwnych poglądach politycznych. W małym tylko stopniu oskarżonego tłumaczy to, że w debacie pełnej chamstwa, buty, bezczelności, przeinaczeń faktów czy zwyczajnych kłamstw często udział biorą politycy partii rządzącej i partii opozycyjnych. Sąd Rejonowy w Pile musi takiemu czemuś powiedzieć kategoryczne "nie". Skoro doniesienia każdego prawie dnia świadczą o tym, że poziom przestrzegania praworządności w Polsce, także zasad polskiej Konstytucji, trójpodziału władz, czy dla prawie całego kontynentu wspólnych wartości Unii Europejskiej sięga praktycznie dna, to stanowczo i pilnie trzeba zadbać o to, aby chociaż poziom spierania się czy dyskusji między Polakami stał na stanowczo wyższym poziomie. Pełne skrajnej wściekłości grożenie komukolwiek - czy politykowi jakiejkolwiek opcji, czy komuś szaremu z ulicy - wydłubaniem oczu i wyrwaniem języka w odpowiedzi na jakieś jego twierdzenia, choćby i nieprawdziwe, to nie tylko żaden, nawet najniższy poziom dyskusji, ale przede wszystkim najzwyklejsze przestępstwo. Sąd chce dać jednoznaczny sygnał społeczeństwu, że absolutnie nie ma zgody na coś takiego

- mówił uzasadniając wyrok sędzia Andrzej Smyczyński.

Wyrok nie jest prawomocny. Adwokat Łukasza D. nie wyklucza apelacji.

- W mojej ocenie na wyroku zaważyły okoliczności nie do końca dotyczące oskarżonego, jak wspomniane przez sąd względy prewencji ogólnej, a także tegoroczne wydarzenia z Gdańska i Siedlec [zabójstwo i atak na prezydentów miast - przyp. red.]. Biorąc pod uwagę to, jakie wyroki zapadają w innych nie związanych z groźbami sprawach, gdy za znęcanie się lub spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym zapadają wyroki z zawieszeniem wykonania kary, to tu przy wpisie na Facebooku od człowieka, który nie kontaktował się z urzędem i nie był zainteresowany prezydentem, kara 10 miesięcy pozbawienia wolności w mojej ocenie jest nieproporcjonalna do przewinienia - mówi mecenas Łukasz Mirocha.

Łukasz D. od kwietnia przebywa w areszcie. Czas spędzony już za kratkami ma być mu zaliczony na poczet zasądzonej dziś kary.

 

Jest wyrok za groźby wobec prezydenta Piły. Łukasz D. skazany komentarze opinie

 • Jarek - niezalogowany 2019-07-25 12:40:47

  Takich " Łukaszy" jest sporo wśród rodaków. Niestety czują się bezkarni stąd baz namysłu i płytkiej wiedzy kierują swoją agresję do innych, którzy im się nie podobają...

 • Gość - niezalogowany 2019-07-25 18:28:13

  Takich Łukasz d. Są tysiące jak nie miliony a ataków ile było? Czy głupi wpis odpowiadający na kłamstwa, agresję w sposób arogancki i butny stosunek do mieszkańców miasta jest realnym zagrożeniem. To może brać na poważnie tylko człowiek zakłamany i glubiacy się w swoich klamstwach

 • gość 2019-07-26 13:08:22

  Jedni zapisują się w pamięci społecznej poprzez kompetencje, uczciwe i rzetelne podejście do obowiązków, serdeczność i empatię, inni robią zadymę przy byle okazji i z byle powodu obciążają i tak już niewydolne sądy.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-26 14:52:58

  To nie o serdeczność czy robienie afery chodzi tylko o fakty. Groził, obrażał, powinien ponieść karę, a sądy po to są. Czy do lekarza-specjalisty też nie pójdziesz, bo zbyt odległy termin,mimo że Ciebie boli i cierpisz?Powyższe komentarze znowu przepełnione są awersją do ludzi pewnej opcji politycznej. Ręce opadają.

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama