WYBORY DO PE 2019, Kampania ostatniej prostej Kandydaci kuszą wyborców - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 22/05/2019 16:11

Marcin Porzucek przekonuje, że PiS idzie do Parlamentu Europejskiego „w obronie praw Polaków”, Sylwia Spurek z Wiosny mówi o „przemocy instytucjonalnej” w kościele i konieczności poprawy systemu opieki zdrowotnej, a Leszek Miller o walce o unijne pieniądze i przyszłości Koalicji Europejskiej.

Na ostatniej prostej przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego kandydaci i wspierający ich działacze mówili w Pile na konferencjach i briefingach prasowych o swoich postulatach i programach.

MARCIN PORZUCEK "W OBRONIE PRAW"

Działacze Prawa i Sprawiedliwości z okręgu pilskiego zachęcali niedawno w Pile do głosowania na kandydatów PiS. - To partia, która dba o zrównoważony rozwój gospodarczy i godne życie wszystkich Polaków. W Parlamencie Europejskim nasi reprezentanci również zadbają o to, by Polska otrzymała odpowiednie wsparcie finansowe. Prawo i Sprawiedliwość potrafi zadbać o nasze interesy - przekonywał szef PiS w okręgu pilskim, Krzysztof Czarnecki.

Swoje kluczowe postulaty Prawo i Sprawiedliwość zawarło pod hasłem "obrony praw Polaków".

- To m.in. prawo do polskiej waluty. Mówimy "nie dla euro". Uważamy, że złotówka jest najlepszą walutą, jaką Polska może mieć w najbliższym czasie. Przez najbliższych kilka - kilkanaście lat złotówka powinna pozostać naszą walutą. Jesteśmy wśród liderów w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wzrost gospodarczy i niski poziom bezrobocia. Nie chcemy borykać się z kłopotami, z jakimi boryka się wiele krajów ze strefy euro - mówi pilski poseł i kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego, Marcin Porzucek.

Pozostałe prawa, w obronie których PiS idzie do Parlamentu Europejskiego to: m.in. prawo do decydowania o wychowywaniu dzieci, prawo do kupowania towarów tej samej jakości co w innych krajach UE, prawo do szacunku i poszanowania wyznawanych wartości oraz prawo do bezpieczeństwa. - Mówimy "stop" nielegalnej imigracji. Widzimy co się dzieje w krajach Europy Zachodniej, gdzie po godzinie 22.00 ciężko wyjść z domu, bo grasują bojówki różnych narodowości, głównie imigrantów. Chcemy, by na polskich ulicach panował ład i porządek - mówi wicestarosta pilski, Arkadiusz Kubich z Prawa i Sprawiedliwości.

W swoich postulatach działacze PiS zapisali też prawo do programów Rodzina 500+, 300+, 13 emerytura i niższego wieku emerytalnego. - To, kto będzie rządził Europą będzie miało także wpływ na to, jak będzie wyglądała Polska. Wszystko wskazuje na to, że ten obecny duopol w Parlamencie Europejskim zostanie rozbity i Prawo i Sprawiedliwość może być języczkiem uwagi w kwestii tego, jakie frakcje będą rządziły Europą. To powoduje, że nasze postulaty - również w kwestiach socjalnych - mogą stanąć w Brukseli - tłumaczy Marcin Porzucek.

- Liczymy na wysoką frekwencję w tych wyborach. Jako Wielkopolska musimy obronić pięć mandatów, a jako PiS walczymy o dwa mandaty - dodaje radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Adam Bogrycewicz.

 

SYLWIA SPUREK O KOŚCIELE I OPIECE MEDYCZNEJ

Niedawno Piłę i północną Wielkopolskę odwiedziła też liderka wielkopolskiej listy Wiosny, Sylwia Spurek. - Cały czas jesteśmy trzecią siłą i jak pokazują wszystkie sondaże właśnie te siły prodemokratyczne i proeuropejskie odsuwają PiS od władzy - mówiła Sylwia Spurek.

- Rozmawiamy z mieszkankami i mieszkańcami Wielkopolski o naszym programie, który jest bardzo konkretny, bo mówimy o realnych problemach, m.in. czystym powietrzu i walce ze smogiem, godnym starzeniu się i niezależnym życiu osób z niepełnosprawnościami. Mówimy też o prawach kobiet, również tych mieszkających na wsi, bo w Wielkopolsce wiele gmin wiejskich pozbawionych jest gabinetu ginekologicznego. Przez to kobiety muszą niekiedy dojeżdżać do ginekologa nawet kilkadziesiąt kilometrów. Problemem jest też dostęp starszych osób do geriatrów. W całej Wielkopolsce jest tylko 19 lekarzy geriatrów - mówi Sylwia Spurek.

Istotną kwestią dla Wiosny jest też świeckie państwo i rozdział kościoła od państwa. - Jak to jest ważne widać jeszcze bardziej po filmie braci Sekielskich. Teraz oczywiście najważniejsze jest wymierzenie sprawiedliwości sprawcom i zapobieganie takim przypadkom w przyszłości - mówi Sylwia Spurek.

O świeckim państwie Sylwia Spurek mówiła na pilskim skwerze Kardynała Ignacego Jeża. - Wiemy, że Kardynał jest na tzw. "liście hańby" przygotowanej przez fundację "Nie lękajcie się", która ustaliła że dochodziło do tuszowania i ukrywania przypadków pedofilii w kościele. Dla nas bardzo ważne jest, żeby ukarać sprawców tych strasznych czynów, ale także osoby które przez lata pozwalały na takie zachowania tuszując i ukrywając je. Bo w przypadku kościoła katolickiego mówimy nie tylko o przypadkach przemocy, ale także o przemocy instytucjonalnej. Jeżeli ktoś wiedział, ukrywał, przenosił duchownego do innej parafii i pozwalał mu na dalszą pracę z dziećmi, to jest to sytuacja która wymaga zbadania przez organy ścigania - mówiła w Pile Sylwia Spurek.

 

LESZEK MILLER O PRZYSZŁOŚCI KOALICJI EUROPEJSKIEJ

W środę, 22 maja ze swoimi sympatykami w Pile spotkał się Leszek Miller. Były premier jest wiceliderem wielkopolskiej listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Żałuję, że problematyka europejska zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w debatach, które odbywają się w tej kampanii, a przecież dobra przyszłość Europy to dobra przyszłość Polski. Ja w Parlamencie Europejskim chciałbym działać na rzecz dobrej perspektywy finansowej, która będzie oznaczała kolejne miliardy euro dla Polski i Wielkopolski. Chcę też zająć się stanowieniem dobrego prawa, bo ponad 60% ustaw, które przyjmuje nasz Sejm i Senat musi być zgodne z prawem UE. Ważne dla mnie są też takie tematy jak ochrona zdrowia, czyste powietrze oraz inwestycje w infrastrukturę - mówił w Pile Leszek Miller.

Były premier jest też przekonany, że wynik majowych wyborów będzie miał przełożenie na jesienne wybory parlamentarne w Polsce i dalsze losy Koalicji Europejskiej. - Ugrupowanie, które wygra będzie miało dodatkową motywację do pozytywnego rozstrzygnięcia wyborów jesiennych. Ci, którzy przegrają będą musieli pokonać problemy wewnętrzne i ewentualne ruchy odśrodkowe. Od tego też zależą losy Koalicji Europejskiej. Jeśli wygramy te wybory nawet przewagą jednego mandatu, to będzie to czytelny sygnał, że jest zapotrzebowanie na taki kształt sojuszu wyborczego. Być może wtedy do KE dołączą inne ugrupowania. Jeśli Koalicja Europejska przegrałaby te wybory, to będzie to znacznie trudniejsze - mówi Leszek Miller.

Podczas wizyty w Pile Leszek Miller nawiązał też do postaci Stanisława Staszica. - Staszic zawsze był dla mnie symbolem zdrowego rozsądku i pozytywizmu. Jak słyszę wypowiedzi polityków PiS i szeroko rozumianej prawicy, to dostrzegam tony rejtanowskie - "nie możemy pozwolić na to czy tamto", "że dopiero wstaliśmy z kolan", "że musimy się zachowac jak Rejtan żeby bronić naszej tożsamości narodowej i suwerenności". To wszystko to nie jest prawda. Dziś o wiele bardziej potrzebny jest Staszic niż Rejtan - mówił Leszek Miller.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019. Więcej informacji o eurowyborach 2019 znajdziecie w specjalnym serwisie Życia Piły: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019.

fot. Życie Piły

Kampania na ostatniej prostej. Kandydaci kuszą wyborców komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama