„Katarynka” przy dźwiękach katarynki. Narodowe Czytanie w BWAiUP [ZDJĘCIA]

WYDARZENIA, „Katarynka” dźwiękach katarynki Narodowe Czytanie BWAiUP [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 06/09/2019 21:42

Dźwięki katarynki z 1886 roku towarzyszyły Narodowemu Czytaniu w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Wydarzenie zorganizowano w ramach Narodowego Czytania. W całej Polsce wspólne, głośne czytanie polskich nowel będzie odbywało się w sobotę, ale w Pile Narodowe Czytanie zainicjowano już w piątek.

Przed południem w ogrodzie Muzeum Okręgowego w Pile czytano m.in. nowelę "Sachem" Henryka Sienkiewicza.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Narodowe Czytanie w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

 

W piątkowe popołudnie akcję Narodowego Czytania zorganizowano też na patio Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy ulicy Okrzei w Pile. Wybrane nowele - "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego i "Sachem" Henryka Sienkiewicza - czytali m.in. uczniowie pilskich szkół, poseł Grzegorz Piechowiak i samorządowcy - m.in. wicestarosta Arkadiusz Kubich, członek Zarządu Powiatu Pilskiego Przemysław Pochylski, radne Rady Powiatu - Iwona Szulc i Magdalena Zgiep-Porzucek. 

Podczas Narodowego Czytania w BWAiUP można było też posłuchać dźwięków prawdziwej katarynki. Z instrumentem wyprodukowanym w 1886 roku przyjechał do Piły kataryniarz z Bydgoszczy, Marek Lewandowski.

Na Narodowe Czytanie w sobotę, 7 września na skwer przy fontannie w Parku Miejskim w Pile zaprasza Regionalne Centrum Kultury. Tu - spośród ośmiu zaproponowanych przez parę prezydencką lektur - jako główną wybrano "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą". Dlatego też w Parku Miejskim zaparkuje stary strażacki wóz. Nie zabraknie również strojów z epoki. - Sobotnie popołudnie w malowniczym parku to nie tylko literacko-teatralny happening, to także parkowa biblioteka, wspólne czytanie i prezentacje nowel - informuje Regionalne Centrum Kultury. Początek o godzinie 17.00.

fot. Życie Piły

„Katarynka” przy dźwiękach katarynki. Narodowe Czytanie w BWAiUP [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama