Kto i kiedy posprząta po wyborach? [ZDJĘCIA]

WYBORY PARLAMENTARNE 2019, kiedy posprząta wyborach [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 15/10/2019 10:00

Po świętowaniu zwycięstwa lub pogodzeniu się z wynikiem, który nie dał mandatu do Sejmu czy Senatu komitety wyborcze powinny zabrać się za powyborcze porządki.

Przed wyborami w polskich miastach, miasteczkach i wsiach zaroiło się od materiałów wyborczych. Kandydaci do Sejmu i Senatu uśmiechali się z plakatów i billboardów, zachęcając do oddania na nich głosu. 

Teraz, gdy znamy już wyniki głosowania komitety wyborcze powinny zabrać się za porządki. Na usunięcie z przestrzeni publicznej materiałów wyborczych mają 30 dni. Mówi o tym wyraźnie Kodeks Wyborczy.

Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.

Jeśli pełnomocnicy wyborczy nie usuną materiałów swoich kandydatów w ustawowym terminie mogą zostać ukarani grzywną. Po upływie 30 dni od wyborów sprzątanie materiałów wyborczych może zarządzić też prezydent miasta. Kosztami tych prac są wówczas obciążani pełnomocnicy.

Zapis Kodeksu Wyborczego nie dotyczy materiałów umieszczonych na prywatnych posesjach. Odnosi się do "nieruchomości, obiektów lub urządzeń będących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej".

fot. Życie Piły (zdjęcia z soboty, 12.10.2019)
 

Kto i kiedy posprząta po wyborach? [ZDJĘCIA] komentarze opinie

 • gość 2019-10-15 16:56:05

  tak? w pile wisi plakat wyborczy z roku 2005......

 • Gość - niezalogowany 2019-10-15 19:16:43

  Tak a gdzie

 • witch-doctor - niezalogowany 2019-10-16 06:50:14

  W mojej ocenie takie zaśmiecanie przestrzeni publicznej powinno być zakazane, ani to ładne ani potrzebne. Chcą przekonać wyborców niech spotykają się z ludźmi na wiecach lub rozdają ulotki. Plakatowanie miast i wsi jest wyjątkowo nieestetyczne.

 • gość 2019-10-17 07:54:20

  Ale że nawet niemowę z pisu wybrali...

 • gość 2019-10-17 16:38:38

  Proponuję aby posprzątali Ci, którzy dali się ogłupić, uwierzyli w teatrzyk rzekomej nienawiści np. między PiS i PO i poszli głosować na tym samych ludzi którzy rządzą nami od 89 roku, zmieniając tylko nazwy partii.

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama