Odeszła działaczka niepodległościowa. Nie żyje Stanisława Grabowska-Wądołowska

PIŁA, Odeszła działaczka niepodległościowa żyje Stanisława Grabowska Wądołowska - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 13/12/2018 20:02

„To była ostatnia żyjąca w Pile osoba, która prowadziła czynny opór wobec okupantów zarówno podczas wojny, jak i później”. Nie żyje Stanisława Grabowska-Wądołowska.

W niedzielę, 9 grudnia w Pile zmarła działaczka niepodległościowa, Stanisława Grabowska-Wądołowska, siostra "Wiarusa" i "Visa". Miała 94 lata.

- To była ostatnia żyjąca w Pile osoba, która prowadziła czynny opór wobec okupantów zarówno podczas wojny jak i później - piszą o zmarłej Pilscy Patrioci.

- Stanisława Grabowska-Wądołowska za swoją działalność niepodległościową i pomoc rodzinie spędziła w komunistycznych więzieniach ponad trzy i pół roku. Była więziona m.in. w Białymstoku i bydgoskim Fordonie. W marcu 2018 roku została uhonorowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odbyło się w Pile przy okazji odsłonięcia pomnika Inki na terenie kościoła pw. Świętej Rodziny. Gdy odwiedzaliśmy Panią Stanisławę w domu to zawsze się cieszyła z takich wizyt. Umilała nam czas, śpiewając różne pieśni z czasów konspiracji - wspominają na swoim profilu na Facebooku członkowie grupy Pilscy Patrioci.

Stanisława Grabowska-Wądołowska (12.09.1924 - 9.12.2018) - łączniczka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, siostra legendarnych Żołnierzy Wyklętych PAS-NZW z ziemi łomżyńskiej – ppor. Stanisława Grabowskiego „Wiarusa” (1921-1952) i sierż. Józefa Grabowskiego „Visa” (1927-1951). Do końca, wspólnie z córką Barbarą Sinczykowską, działała w szeregach Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kultywując pamięć o żołnierzach podziemia narodowego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Pile w sobotę, 15 grudnia. O godzinie 12.00 w kościele pw. św. Antoniego zostanie odprawiona Msza Święta, a o godzinie 13.00 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Motylewskiej.

fot. Twitter/NarodoweSiłyZbrojne

Odeszła działaczka niepodległościowa. Nie żyje Stanisława Grabowska-Wądołowska komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama