ZDROWIE I MEDYCYNA, Ośrodek Radioterapii otwarty [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 19/11/2019 17:00

Od wtorku, 19 listopada walczący z nowotworem pacjenci mogą korzystać z zabiegów napromieniania w Ośrodku Radioterapii w Pile. Będąca filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii placówka została oficjalnie otwarta.

Oficjalne, uroczyste otwarcie Ośrodka Radioterapii w Pile odbyło się w poniedziałek, 18 listopada. Przy ulicy Rydygiera 3 w Pile - tuż przy Szpitalu Specjalistycznym - działa już ośrodek radioterapii, hostel dla pacjentów oraz poradnia onkologiczna.

Ośrodek Radioterapii jest wyposażony w dwa akceleratory, czyli aparaty do napromieniania i nowoczesny tomograf komputerowy. Dla pacjentów przygotowaliśmy też hostel na dwadzieścia miejsc

- mówi kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile, dr n. med. Agnieszka Żyromska.

W Ośrodku Radioterapii w Pile leczeni mogą być już pacjenci z Piły i całego regionu. Dotychczas chorzy na zabiegi napromieniania zmuszeni byli jeździć do innych ośrodków, takich jak Poznań czy Bydgoszcz.

Czasami chorzy nie mogą sobie pozwolić na to, by codziennie dojeżdżać dwie godziny dziennie w jedną stronę i dlatego ci pacjenci bardzo często rezygnowali z tego leczenia. Otwarcie Ośrodka Radioterapii w Pile jest szansą dla tych chorych na uzyskanie leczenia, które jest dla nich najlepsze

- mówi dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, prof. Julian Malicki.

Ośrodek Radioterapii w Pile to efekt zawartego przed laty porozumienia pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskim Centrum Onkologii, Szpitalem Specjalistycznym w Pile, Powiatem Pilskim i Gminą Piła. - To przykład dobrego partnerstwa samorządów oraz dwóch placówek medycznych, którym przyświecały dwa cele: poprawa dostępności do leczenia oraz komfort leczenia pacjentów onkologicznych - mówił podczas uroczystego otwarcia Ośrodka Radioterapii w Pile Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Wożniak.

Ośrodek Radioterapii w Pile będzie mógł przyjąć nawet 1200 pacjentów rocznie. Placówka ma ściśle współpracować ze Szpitalem Specjalistycznym w Pile, który planuje utworzenie nowego oddziału onkologicznego. W projekcie budżetu powiatu pilskiego na 2020 rok zapisano na ten cel ponad dwa miliony złotych. Dwa miliony na oddział onkologiczny w Pile ma też przekazać w przyszłym roku samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Ośrodek Radioterapii w Pile to druga - po Kaliszu - filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii. W dwukondygnacyjnym budynku przy ulicy Rydygiera 3 w Pile - na powierzchni 2823 metrów kwadratowych - znajdują się m.in.: dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, pomieszczenia symulatora i tomograf komputerowy, pracownia mammograficzna, gabinet ultrasonograficzny, gabinety lekarskie i zabiegowe, sala do telekonferencji umożliwiająca zdalne konsultacje, a także hostel dla pacjentów i gości. Sama budowa Ośrodka Radioterapii w Pile to koszt blisko 30 milionów złotych.

fot. Życie Piły

Ośrodek Radioterapii w Pile otwarty [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama