Piła już czyta. Narodowe Czytanie w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

WYDARZENIA, Piła czyta Narodowe Czytanie Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 06/09/2019 16:24

W ten weekend cała Polska będzie czytała nowele. W Pile tegoroczną akcję Narodowego Czytania zainaugurowano już w piątek przed południem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest w Polsce od 2012 roku. Została zainicjowana przez Prezydenta RP wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

W tym roku na Narodowe Czytanie para prezydencka wybrała nowele polskie - osiem lektur, które - jak zaznacza prezydent Andrzej Duda - uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Lektury na Narodowe Czytanie 2019:
1. Dobra pani - Eliza Orzeszkowa
2. Dym - Maria Konopnicka
3. Katarynka - Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulz
5. Orka - Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony... - Stefan Żeromski
7. Sachem - Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) - Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie w całej Polsce będzie odbywało się w sobotę, 7 września, ale w Pile czytamy już od piątku.

W piątek o godzinie 11.00 akcję Narodowego Czytania zainaugurowały Publiczna Biblioteka Pedagogiczna oraz Muzeum Okręgowe w Pile. W muzealnym ogrodzie czytane były fragmenty noweli "Sachem" Henryka Sienkiewicza. Zdjęcia z tego wydarzenia publikujemy w galerii.

Również w piątek - o 18.00 - nowele będziemy czytać na patio Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy ulicy Okrzei w Pile. Tu - spośród lektur zaproponowanych na tegoroczne Narodowe Czytanie -  wybrano nowele "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Rozdzióbią nas kruki, wrony... " Stefana Żeromskiego oraz "Sachem" Henryka Sienkiewicza. - Fragmenty nowel przeczyta 15 gości - będą wśród nich uczniowie, pilscy samorządowcy, ludzie kultury i społecznicy. Czytanie uświetni występ prawdziwego kataryniarza - informuje Starostwo Powiatowe w Pile.

Na Narodowe Czytanie w sobotę, 7 września na skwer przy fontannie w Parku Miejskim w Pile zaprasza Regionalne Centrum Kultury. Tu - spośród ośmiu zaproponowanych przez parę prezydencką lektur - jako główną wybrano "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą". Dlatego też w Parku Miejskim zaparkuje stary strażacki wóz. Nie zabraknie również strojów z epoki. - Sobotnie popołudnie w malowniczym parku to nie tylko literacko-teatralny happening, to także parkowa biblioteka, wspólne czytanie i prezentacje nowel - informuje Regionalne Centrum Kultury. Początek o godzinie 17.00.

fot. Życie Piły

Piła już czyta. Narodowe Czytanie w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama