Podwyżki opłat za śmieci wstrzymane

PIŁA, Podwyżki opłat śmieci wstrzymane - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 29/11/2019 11:45

Zgromadzenie Związku Międzygminnego PRGOK uchyliło przyjętą w poniedziałek uchwałę o podwyżkach opłat za śmieci w Pile i kilkunastu gminach tworzących PRGOK.

Przyjęta w poniedziałek uchwała miała wady prawne, została więc uchylona. 

W piątek Zgromadzenie Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi miało głosować nad nową uchwałą, ale projekt wycofano z obrad. 

Chcemy jeszcze raz wspólnie zastanowić się nad wysokością stawki opłat i przeanalizować wszystkie dane finansowe. Zastanowimy się nad działaniami, które będą miały wpływ na stawkę i być może uda nam się tę stawkę obniżyć

- mówiła w piątek zastępca Przewodniczącego Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami, Elżbieta Sieg.

Przypomnijmy - uchwalone w poniedziałek stawki zakładały, że od 1 stycznia 2020 roku za odpady segregowane mieliśmy płacić 34 złote od osoby, a za odpady niesegregowane 68 złotych od osoby. Obecnie za śmieci segregowane płacimy 15 złotych od osoby, a niesegregowane 35 złotych od osoby. Taryfy te obowiązują od 1 kwietnia 2019 roku.

Piątkowa decyzja Zgromadzenia Związku Międzygminnego PRGOK oznacza, że jak na razie opłaty za śmieci pozostają bez zmian. Nie wiadomo kiedy poznamy nowe stawki.

 

Związek Międzygminny Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi tworzy czternaście gmin: Białośliwie, Czarnków, Drawsko, Jastrowie, Kaczory, Krajenka, Krzyż Wielkopolski, Miasteczko Krajeńskie, Okonek, Piła, Ujście, Wieleń, Wyrzysk oraz  Wysoka.

Więcej na ten temat wkrótce w Życiu Piły.

Podwyżki opłat za śmieci wstrzymane komentarze opinie

  • gość 2019-11-29 13:59:00

    ochłoneli

  • Poikl - niezalogowany 2019-11-29 14:33:51

    Na pewno nie "ochłonęli". Trzeba trochę odczekać i dać minimalnie mniejszą stawkę. Konkurencji nie ma a grube ryby muszą się nachapać.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-29 15:05:00

    Co się dziwić wszystko idzie w góre chociarz ponad 100% to już DNO. Swoją drogą czyżby nie starczało Im na managerskie pensje???

  • gość 2019-11-29 15:20:20

    Niestety zarząd PRGOK nie był w stanie wytłumaczyć dlaczego taka podwyżka i z czego ona wynika. Proponowana stawka przekroczyła normę ustawową o 14 groszy i dlatego PRGOK wycofało się z podwyżki. Za tydzień zostaną zaproponowane nowe stawki.

  • gość 2019-11-29 16:06:28

    Skandal!!! Co to jest te niecałe 34 zł od osoby? Przecież to grosze, każdego na to stać. Mamy pińcetplusy, trzystaplusy, trzynaste i czternaste emerytury, Polska płynie miodem i mlekiem, złoto z Anglii przywieźli... A tu wstrzymują podwyżki? Skandal! Chcemy podwyżek!!!

  • gość 2019-11-29 20:55:44

    "...Mowa tu m. in o wyższej o 125 proc. rządowej opłacie marszałkowskiej za

    składowanie śmieci, wzroście kosztów energii, podwyżki płacy minimalnej

    oraz ubezpieczenia. Dochodzi też kwestia narzuconej przez ustawodawcę

    segregacji..." ..podwyżki płacy minimalnej?... m.in tym argumentowano podwyżkę za odbiór odpadów... To pracownicy PRGOK zarabiali najniższą stawkę??? Hmmm ciekawe...

  • Maximus Segrega - niezalogowany 2019-11-30 16:16:25

    Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house - jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… i pilnuje kartką wyborczą wysokości comiesięcznych opłat bo w takim systemie żadna rada nie powie: „to nie my podnosimy – to wolny rynek wyłaniany w przetargu”… To naprawdę wstyd, że minęły cztery lata a trafna diagnoza jednego ze znacznych burmistrzów PiS sprzed siedmiu lat dotycząca łupienia polskich rodzin na comiesięcznych opłatach za śmieci – pozostaje nadal jako niezałatwiona bolączka… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Łatwo sprawdzić jakie firmy konsumują comiesięczne opłaty Polaków… Nie wszyscy wiedzą, że za odpady płacimy już więcej niż bogaci Niemcy… niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm

  • gość 2019-12-01 16:30:11

    W Szwajcarii gdzie mieszka znajomy płacą za worki, mała rodzina małe koszty ,duża rodzina...,można tylko trzeba chcieć i umieć.

  • jan - niezalogowany 2019-12-03 21:13:36

    Lawinowe podwyżki opłat za śmieci to wynik ustaw i rozporządzeń wprowadzonych przez PiS. Najpierw Jan Szyszko wprowadził rozporządzenie o segregacji na 5 podstawowych i kilka dodatkowych frakcji. Nie musiał tyle, bo Unia Europejska wymagała jedynie odpowiedniego % segregacji. Ceny usług w przetargach drastycznie wzrosły. Z kolei w ustawie wpisano, że gmina ma pobierać od mieszkańców tyle ile płaci firmom. Kolejnym ciosem w koszty jest lawinowe podnoszenie przez Ministra Środowiska opłaty środowiskowej za tonę śmieci niesegregowanych (po kilkadziesiąt % rocznie).

  • gość 2019-12-10 08:40:59

    Piła kiedyś była kolejarska wszyscy dostawali tzw deputat węglowy żywność słodycze itd kupowaliśmy w papierowych tytkach a do większych zakupów były torby użytkowe które się prało
    tytki i papiery się spalało w piecach nie było takiego smrody w Pile jak teraz śmieci wywozili i Piła była czystym ukwieconym miastem ale wtedy rządził Piła śp Pan Śliwiński może wrócić do tych porządków a nie tworzyć jakieś wyimaginowane ustawy które nie spełniają się w praktyce.
    Plastyki wycofać wprowadzić butelki szklane zwrotne za kaucją i po kłopocie makulaturę skupować i fertiś.

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie