Policjanci przy „zebrach”. W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

POLICJA, Policjanci „zebrach” trosce bezpieczeństwo pieszych rowerzystów - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 11/09/2019 12:33

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w Wielkopolsce zginęło aż 40 pieszych. W czwartek policjanci będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

12 września w całej Polsce - również w Pile i regionie - policja będzie prowadziła akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści. Tylko w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku na wielkopolskich drogach zginęło 40 pieszych. W czwartek nadzorem objęte zostaną odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mimo, iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem

- informuje policja.

Nadchodząca jesień to czas, w którym piesi i rowerzyści są szczególnie zagrożeni.

Z uwagi na coraz wcześniej zapadający zmrok, mgliste poranki, którym towarzyszą niebezpieczne warunki na drodze, przestrzegamy wszystkich uczestników ruchu drogowego przed zagrożeniami, jakie mogą wystąpić przy nieodpowiedniej jeździe, niedostosowanej do zmiennych warunków panujących na drodze, bądź niewłaściwym zachowaniom pieszych przekraczających jezdnię oraz przy niewłaściwym korzystaniu z przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów, przez niechronionych uczestników ruchu drogowego

- mówią policjanci.

 

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń. W pierwszych ośmiu miesiącach 2019 roku w Wielkopolsce doszło do 415 wypadków z udziałem pieszych. W zdarzeniach tych zginęło 40 osób, a 384 zostało rannych.

 

- Najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach dla pieszych, czyli w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie. Te wypadki to efekt zarówno niefrasobliwości pieszych, ale też błędów popełnianych przez kierujących pojazdami, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu. Takich wypadków w Wielkopolsce odnotowano 211. Zginęło w nich 13 osób, a 206 odniosło obrażenia ciała - informuje wielkopolska policja.

fot. Życie Piły (archiwum)

Policjanci przy „zebrach”. W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów komentarze opinie

 • gość 2019-09-11 15:40:37

  Pusta droga, żadnych samochodów i pieszych w promieniu 200 metrów, rowerzysta przejeżdża przez pasy, po chwili ze stojącego nieopodal nieoznakowanego radiówozu wysiada policjant i rowerzysta otrzymuje mandat 100 zł. Tyle kosztuje policyjna troska o jego bezpieczeństwo. Sam osobiście spotkałem takiego zatroskanego policjanta.

 • gość 2019-09-12 06:53:02

  Zamiast takich dziwnych akcji przydało by się poprawić oświetlenie owych przejść.
  Co z tego że jest lampa nad przejściem jak emituje tyle światła że w połowie jej długości już jest ciemna.

 • wich-doctor - niezalogowany 2019-09-12 06:59:12

  Tak jak kolega powyżej jestem, za lepszym oświetleniem przejść, jedyne dobrze oświetlone w Pile, to to na Śniadeckich obok dawnej 10. Oświetlanie powinno oświetlać przejście z góry centralnie i tylko przejście, żeby stanowiło kontrast dla szarego otoczenia.
  No ale zrobią akcję jednodniowa, poświecą światłami, kierowcy będą wszystkich przepuszczać, choć ten jeden dzień hahah

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama