Polonia żegna się z ligą. Jest oświadczenie zarządu i głos władz Piły

ŻUŻEL, Polonia żegna ligą oświadczenie zarządu głos władz Piły - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 21/11/2019 15:50

„Balast w postaci długów (...) okazał się być ciężarem nie do udźwignięcia” - informuje zarząd żużlowej Polonii Piła. Klub nie przystąpi do ligowych rozgrywek. O żużlu mówił dziś też prezydent Piły.

Losy Polonii Piła (ponownie) ważyły się od co najmniej kilku tygodni. W internecie pojawiały się apele do władz miasta o wsparcie klubu, a przedstawiciele Polonii do dziś nie zabierali oficjalnie głosu w tej sprawie.

W czwartek po południu Zarząd Polonii Piła wydał oświadczenie, w którym poinformował o tym, że klub najprawdopodobniej nie przystąpi do rozgrywek ligowych w sezonie 2020.

Oświadczenie Zarządu Klubu Żużlowego Polonia Piła

„Polonia To My” - to hasło towarzyszyło nam przez cały miniony sezon. Mimo wielu trudności i przeciwności losu udało się nam dokończyć udział w rozgrywkach ligowych w 2019 roku. Potrzebne były do tego pasja i ciężka praca wielu osób, ale również odpowiednie zaplecze materialne. Za okazaną pomoc z całego serca pragniemy zatem podziękować Miastu Piła oraz kibicom i sponsorom klubu.

Niestety balast w postaci długów wygenerowanych przez poprzedni zarząd stowarzyszenia okazał się być ciężarem nie do udźwignięcia. Znaczna część zobowiązań została co prawda spłacona, skala pozostałych uniemożliwia jednakże przy obecnych przychodach stabilne funkcjonowanie klubu. Wobec powyższego będziemy rekomendować członkom stowarzyszenia podjęcie decyzji o nieprzystępowaniu do procesu licencyjnego, a w rezultacie do rozgrywek ligowych w 2020 roku.

W historii Polonii Piła zbyt wiele było już sytuacji, gdy zaciągano zobowiązania bez realnego pokrycia. W rezultacie pokrzywdzonymi byli zawodnicy, kibice i sponsorzy, a marka klubu traciła na wiarygodności. Nie chcemy powtarzać tych błędów.

Kierując się troską o pilski żużel wolimy podjąć decyzję bolesną, ale w dłuższej perspektywie dającą szansę na nowe otwarcie. Uważamy, że lepszym rozwiązaniem niż próba startu w rozgrywkach w 2020 roku byłoby zakończenie bytu klubu w obecnej formule organizacyjno-prawnej i podjęcie działań zmierzających do budowy nowych podwalin pilskiego żużla.

Jako kibice i pasjonaci czarnego sportu chcemy, by żużel pozostał wizytówką naszego miasta. W tym celu w dwudziestą rocznicę zdobycia przez Polonię Piła tytułu Drużynowego Mistrza Polski zwracamy się do kibiców oraz sponsorów z prośbą o to, by w tym trudnym okresie nie zapomnieli o pięknej tradycji pilskiego speedwaya.

Wierzymy, że już niedługo nadejdzie dla Polonii lepszy czas.

Do zobaczenia na stadionie przy Bydgoskiej. Dziękujemy.

W czwartek głos w sprawie sytuacji Polonii i przyszłości klubu zabrał też prezydent Piły, Piotr Głowski do którego petycję z prośbą o finansowe wsparcie Polonii kierowali kibice speedwaya. - Jestem przekonany, że żużel jest bardzo ważny dla naszego miasta i regionu i w tej kwestii zdania nie zmieniam - mówił Piotr Głowski. 

- W tej chwili poziom ciągnącego się od lat zadłużenia klubu to około miliona złotych. Do tego może dojść konieczność zwrotu udzielonej poprzedniemu zarządowi dotacji w kwocie 250 tysięcy złotych [w tej kwestii sprawa byłego wiceprezesa Polonii Tomasza Ż. toczy się przed Sądem Rejonowym w Pile - przyp. red.]. Z drugiej strony, w tym sezonie klub - z biletów i od sponsorów - pozyskał łącznie około 400 tysięcy złotych. To bardzo mało. I to pokazuje, że nawet w sytuacji gdy miasto dało milion złotych to nie było odzewu sponsorów. Hasła "Wszyscy na stadion" kończyły się może około dwoma tysiącami osób na trybunach, a w takiej sytuacji klubu powinno być tych kibiców zdecydowanie więcej. Kibice powinni kupować jak najdroższe bilety i nie stać w kolejce po zwrot pieniędzy, gdy zawody się nie odbywały. To by była ta realna pomoc. Sponsorzy też mieli szansę poczuć, że robimy dużo jako samorząd żeby pomóc. My daliśmy wyraźny znak, że chcemy pomóc - mówił w czwartek prezydent Piły, Piotr Głowski. 

Nie możemy być tak naprawdę jedynym podmiotem utrzymującym funkcjonowanie tak kosztownego klubu, tym bardziej w tak trudnych dla samorządu czasach

- mówi prezydent Piły, Piotr Głowski, przypominając przy tym, że pieniądze z samorządu nie mogą być przez klub przeznaczane na spłatę długów.

Piotr Głowski poinformował też, że pojawiły się nowe osoby, które chcą zaangażować się w żużel w Pile. - To zupełnie nowe osoby, które chcą rozpocząć działalność nowego być może podmiotu, z roczną karencją. To ma być klub który wystartuje bez tego całego balastu, bez tej "kuli u nogi" i to jest chyba dobry kierunek. Będziemy się temu przyglądać - mówi Piotr Głowski. Kim są te osoby? Tego prezydent Piły nie chciał zdradzić. 

Jak na razie miasto chce, by zarząd Polonii rozliczył się z przekazanych przez gminę w tym roku pieniędzy. - Tu wszystko jest na dobrej drodze - podkreśla Piotr Głowski. 

Miasto utrzymuje też, że chce nadal wspierać szkółkę żużlową. - Doradzamy jak doprowadzić do sytuacji, w której ci ludzie którzy chcą prowadzić klub będą mogli robić to nie oglądając się na te zaległe historie. Chcemy, by szkółka cały czas funkcjonowała i to nie jest tak, że motory zamilkną - mówił w czwartek Piotr Głowski. 

fot. Życie Piły (archiwum)

Polonia żegna się z ligą. Jest oświadczenie zarządu i głos władz Piły komentarze opinie

 • gość 2019-11-21 18:56:11

  Po co mi to ….

 • Gość - niezalogowany 2019-11-22 20:43:06

  Słuchając Głowskiego można odnieść wrażenie, że to wina kibiców ponieważ zbyt mało sprzedawano biletów na zawody sportowe.Żaden klub w profesjonalnym sporcie nie będzie funkcjonował opierając swój budżet na sprzedanych biletach.Leszno porównywalne miasto do Piły tam można to dlaczego w Pile nie można.Chyba tam nie okradają swojego klubu , mają sponsorów i władze miasta które wspierają klub ktory jest wizytówką miasta.A w Pile jak zbliżałą się wybory to prezydent nagle kocha żużel i Polonie.Po wyborach zaorać zlikwidować. Kibice żużla też płacą podatki panie prezydencie.Niech pan o tym pamięta.

 • gość 2019-11-26 12:02:06

  Naiwnością było sądzić, że miłość prezydenta Głowskiego do speedwaya trwać będzie po wyborach. Daliście się nabrać jak małe dzieci. Jak długo jeszcze będziecie łykać te i inne bajeczki płynące z placu Staszica???

 • spoko - niezalogowany 2019-12-04 11:38:06

  Mnie się to podoba. Skansen stadionowy na Bydgoskiej jako miejsce szkoleniowe. Można nawet urządzić mini zawody juniorów i będzie fajnie. Niestety Piła nie ma infrastruktury. Potrzebny jest nowy obiekt lub gruntowna modernizacja i renowacja.

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama