18°C umiarkowane opady deszczu

Pouczenia zamiast mandatów. Policjanci z Piły dołączają do ogólnopolskiego protestu

POLICJA, Pouczenia zamiast mandatów Policjanci Piły dołączają ogólnopolskiego protestu - zdjęcie, fotografia

Mundurowi z Piły przystąpili do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej NSZZ Policjantów. Domagają się m.in. podwyżek i powrotu do dawnych uprawnień emerytalnych. W ramach protestu mają pouczać, a nie wystawiać mandaty. To nie oznacza jednak bezkarności sprawców wykroczeń.

- Przyczyną naszego sprzeciwu są względy ekonomiczne i wbrew insynuacjom, jest to protest całkowicie apolityczny. Protest nie jest wymierzony we władze ani w naszych przełożonych. Celem protestu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami pozostających w służbie policjantów - czytamy w apelu Komitetu Protestacyjnego NSZZ Policjantów do protestujących mundurowych. - Podejmując interwencję wobec sprawców wykroczeń, korzystajmy zgodnie z prawem z możliwości wynikających z art. 41 kodeksu wykroczeń i wobec ich sprawców stosujmy, w możliwie jak najszerszym zakresie środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, pamiętając, iż naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych Rodaków - piszą autorzy apelu.

Protestujący policjanci domagają się m.in. podwyżki w wysokości 650 złotych i corocznej waloryzacji płac. Żądają też powrotu do uprawnień emerytalnych sprzed 2013 roku. Chcą jak kiedyś móc odejść ze służby po 15 latach, otrzymując 40 procent swojego ostatniego wynagrodzenia. Obowiązujące wówczas przepisy zakładały też, że z każdym kolejnym przepracowanym rokiem wysokość emerytury wzrastała. Wśród postulatów protestujących są też płatne nadgodziny i uzupełnienie braków kadrowych.

Rozpoczęta we wtorek, 10 lipca faza protestu zakłada, że policjanci - w miarę możliwości - będą pouczać sprawców wykroczeń, a nie karać ich mandatami. Nie oznacza to jednak bezkarności. W przypadkach rażącego naruszenia prawa mandaty mają być i tak wystawiane.

Do protestu włączyli się też policjanci z Piły. Budynek Komendy Powiatowej Policji przy ul. Bydgoskiej został już oflagowany. Nie wiadomo jednak ilu policjantów będzie realizowało założenia organizatorów akcji protestacyjnej.

Policjanci liczą na porozumienie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale są też przygotowani na zaostrzenie protestu. Jeśli nie doczekają się spełnienia postulatów, to 1 sierpnia ma rozpocząć się tzw. strajk włoski. Niewykluczone, że we wrześniu dojdzie do ogólnopolskiej manifestacji z udziałem policjantów a także pracowników innych służb mundurowych.

Pouczenia zamiast mandatów. Policjanci z Piły dołączają do ogólnopolskiego protestu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zycie.pila.pl