„Przekroczenie uprawnień”. Zarzuty dla byłego dyrektora LO i skarbnika powiatu

PROKURATURA I SĄD, „Przekroczenie uprawnień” Zarzuty byłego dyrektora skarbnika powiatu - zdjęcie, fotografia
Życie Piły 24/04/2019 16:00

Trzy osoby usłyszały zarzuty przekroczenia uprawnień przy organizacji konkursu na stanowisko głównego księgowego pilskiego liceum. Prokuratura zarzuty postawiła byłemu dyrektorowi I LO, skarbnikowi powiatu i szkolnej sekretarce.

Postępowanie w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Pile prowadzi od września 2018 roku. - Materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień trzem osobom - mówi prokurator rejonowy w Pile, Magdalena Roman.

Zarzuty usłyszeli członkowie komisji konkursowej: były dyrektor I LO w Pile i Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile (były wiceprzewodniczący pilskiej Rady Miasta, obecnie - radny Rady Powiatu w Pile z list Koalicji Obywatelskiej) Paweł Jarczak, ówczesny i obecny skarbnik Starostwa Powiatowego w Pile Tomasz P. oraz szkolna sekretarka Justyna W.

- Przekroczenie uprawnień miało polegać na przeprowadzeniu i rozstrzygnięciu konkursu, które skutkowały zatrudnieniem na stanowisku głównego księgowego - najpierw w 2014 roku Szkole Mistrzostwa Sportowego, a później w 2018 roku w I LO - osoby, która nie spełniała ustawowych kryteriów - tłumaczy prokurator rejonowy w Pile, Magdalena Roman.

Zarówno w 2014, jak i w 2018 roku postępowanie konkursowe dotyczyło tej samej osoby. Śledczy uznali, że kandydatka na stanowisko głównego księgowego nie miała wymaganego prawem wykształcenia i odpowiedniego stażu na stanowisku pracy w księgowości. - Ta osoba została zatrudniona pomimo tych braków, a to było niezgodne z przepisami - tłumaczy prokurator Magdalena Roman. 

Paweł Jarczak i Tomasz P. usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień, a Justyna W. - pomocnictwa do przekroczenia uprawnień. Podejrzani nie przyznali się do winy. 

- Chcę zapewnić, że będę współpracował z prokuraturą, złożę wyjaśnienia i odpowiem na wszystkie pytania ponieważ nie mam nic do ukrycia. Konkursy, o których mowa odbyły się według mojej najlepszej wiedzy formalnej i prawnej, a osoba która je wygrała miała według mnie odpowiednie doświadczenie i kompetencje do pełnienia tego stanowiska. Nie działałem z jakimkolwiek zamiarem naruszenia prawa - mówi Paweł Jarczak. 

Były dyrektor LO zaprzecza też doniesieniom niektórych mediów, jakoby konkurs na stanowisko głównego księgowego wygrała "bliska mu osoba". - To jest draństwo - mówi Jarczak. Z ustaleń prokuratury również nie wynika, aby księgową łączyły jakiekolwiek bliskie relacje z podejrzanymi.

fot. Życie Piły (zdjęcie ilustracyjne)

„Przekroczenie uprawnień”. Zarzuty dla byłego dyrektora LO i skarbnika powiatu komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama