21°C bezchmurnie

W Pile ma powstać drugi żłobek. Będzie też więcej miejsc w przedszkolach

NAUKA I EDUKACJA, powstać drugi żłobek Będzie więcej miejsc przedszkolach - zdjęcie, fotografia

Prezydent Piły ogłosił w poniedziałek, że od roku szkolnego 2019/2020 w Pile zacznie funkcjonować drugi publiczny żłobek. Jeszcze niedawno Piotr Głowski mówił, że miasto nie planuje w najbliższym czasie uruchomienia kolejnego żłobka. Skąd ta zmiana?

- Drugi publiczny żłobek spowoduje znaczne polepszenie warunków funkcjonowania rodzin, w których oboje rodzice pracują - mówił w poniedziałek, 18 czerwca prezydent Piły, Piotr Głowski. Żłobek ma być przystosowany do opieki nad około 40 dzieci. - Gdzie powstanie i w jaki sposób będzie finansowany zależeć będzie od tego jakie pieniądze będą do dyspozycji, bo będziemy szukać na to zewnętrznego finansowania - dodaje Piotr Głowski. 

W kwietniu - po ogłoszeniu wyników naboru do jedynego publicznego żłobka w Pile - informowaliśmy, że władze Piły nie planują w najbliższym czasie uruchomienia drugiego publicznego żłobka. - W Pile mamy siedem tego typu niepublicznych placówek. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że będziemy dofinansowywać pobyt dzieci w tych miejscach, czyli przekazywać pieniądze wtedy, kiedy rodzice zdecydują się posłać dziecko do takiego niepublicznego żłobka - mówił wówczas prezydent Piły, Piotr Głowski. - Gdybyśmy otrzymywali od rządu pieniądze, które są nam należne na oświatę - a na oświatę wydajemy 100 milionów złotych, a dostajemy tylko 50 milionów - to nie mielibyśmy problemu z budowaniem kolejnych żłobków, przedszkoli czy szkół - dodawał.

Po tym jak miasto ogłosiło dziś swoją decyzję pojawiły się komentarze, że to element kampanii wyborczej. Piotr Głowski zapewnia, że decyzja o uruchomieniu drugiego publicznego żłobka w Pile nie ma związku z jesiennymi wyborami samorządowymi, a jest wynikiem obecnej sytuacji w Pile. - Od kwietnia nic nie zmieniło się w moich poglądach na te sprawy. Mówiłem wtedy wyraźnie, że stawiamy na zewnętrzne ośrodki, których powstało bardzo dużo. Dziś zamiast stu miejsc w żłobkach mamy trzysta, ale to wciąż jest za mało i nie ma chętnych, którzy chcieliby otwierać kolejne takie placówki. W związku z tym - jeśli nie ma przedsiębiorców zainteresowanych otwieraniem takich placówek - angażujemy się my, jako samorząd - tłumaczy dziś Piotr Głowski. 

Od roku szkolnego 2019/2020 w Pile ma zacząć funkcjonować również nowe przedszkole, zlokalizowane w Szkole Podstawowej numer 5 przy al. Niepodległości. Dzięki tej inwestycji mają poprawić się warunki w pozostałych, działających już przedszkolach. - Będzie można chociażby zwolnić w nich sale gimnastyczne, które obecnie są wykorzystywane jako sale do normalnych zajęć. Technicznie, te oddziały przedszkolne w SP5 będą całkowicie oddzielone od reszty szkoły, z osobnymi wejściami - tłumaczy dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Pile, Sebastian Dzikowski.

 

fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)


W Pile ma powstać drugi żłobek. Będzie też więcej miejsc w przedszkolach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zycie.pila.pl