18°C umiarkowane opady deszczu

Zabiegi ablacji w pilskim szpitalu. Nowa Pracownia Elektrofizjologii już działa

ZDROWIE I MEDYCYNA, Zabiegi ablacji pilskim szpitalu Pracownia Elektrofizjologii działa - zdjęcie, fotografia
  • fot. Starostwo Powiatowe w Pile
    fot. Starostwo Powiato...
  • fot. Starostwo Powiatowe w Pile
    fot. Starostwo Powiato...
  • fot. Starostwo Powiatowe w Pile
    fot. Starostwo Powiato...

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile przeprowadzono pierwsze w historii lecznicy zabiegi ablacji. "Docelowo na Oddziale Kardiologii tą metodą przeprowadzanych będzie rocznie nawet 300 zabiegów usuwania zaburzeń rytmu serca" - informują władze szpitala.

Zabiegi ablacji, czyli usuwania zaburzeń rytmu serca prowadzone są w nowo otwartej Pracowni Elektrofizjologii Szpitala Specjalistycznego w Pile. Jak na razie leczeniem tą metodą poddano ośmiu pacjentów pilskiego szpitala. - Docelowo na Oddziale Kardiologii tą metodą przeprowadzanych będzie rocznie 200-300 zabiegów usuwania zaburzeń rytmu serca. To duży sukces, ponieważ jak przekonują lekarze, tego typu leczenie jest dziś najskuteczniejsze. Może ono całkowicie wyleczyć pacjenta i wyeliminować konieczność przyjmowania leków. Niestety, w kraju nadal brakuje placówek, które wykonują te procedury medyczne. W stolicy powiatu pilskiego zabiegi ablacji są darmowe, bo realizowane w ramach kontraktów z NFZ - informuje Starostwo Powiatowe w Pile, któremu podlega szpital przy ul. Rydygiera.

- W sumie zabiegom ablacji poddaliśmy ośmiu pacjentów, pierwsze wykonaliśmy około miesiąc temu. Pacjenci byli w różnym stanie, a u niektórych zabiegi nie były łatwe. Najmłodszy pacjent miał dwadzieścia kilka lat. Dzisiaj już wiemy, że wszyscy czują się dobrze - mówi ordynator Oddziału Kardiologicznego Szpitala Specjalistycznego w Pile, dr Krzysztof Karpiński.

Uruchomienie w pilskim szpitalu Pracowni Elektrofizjologii kosztowało prawie 2,5 miliona złotych. Większość tej kwoty pokryła dotacja z budżetu państwa. 

W szpitalu obecnie prowadzonych jest kilka innych inwestycji. - Przebudowujemy i unowocześniamy Szpitalny Oddział Ratunkowy, urządzamy Oddział Nefrologii, stację dializ, ale i wciąż zabiegamy o kolejne środki finansowe, by naszym pacjentom stwarzać coraz lepsze warunki do leczenia - mówi starosta pilski, Eligiusz Komarowski.

Pilski szpital obsługuje rocznie blisko pół miliona pacjentów, nie tylko z terenu powiatu pilskiego.

fot. Starostwo Powiatowe w Pile


Miejsce zdarzenia mapa Piła


Zabiegi ablacji w pilskim szpitalu. Nowa Pracownia Elektrofizjologii już działa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zycie.pila.pl