PILNE

„Ziemniaczanka” tłumaczy się z uciążliwych odorów

20/09/2018 13:03
BIZNES I PRACA, „Ziemniaczanka” tłumaczy uciążliwych odorów - zdjęcie, fotografia

„W ostatnim czasie nasiliła się uciążliwość odorowa naszego Zakładu dla otoczenia. Szczególnie dotyczy to terenów przyległych do fabryki oraz dzielnicy Zamość” - przyznają przedstawiciele pilskiej „Ziemniaczanki”.

Uciążliwe odory odczuwalne są w Pile od kilkunastu dni. Zakład Przemysłu Ziemniaczanego w Pile ZETPEZET sp. z o.o, czyli tzw. "Ziemniaczanka", opublikował komunikat, w którym tłumaczy zaistniałą sytuację.

"W ostatnim czasie nasiliła się uciążliwość odorowa naszego Zakładu dla otoczenia. Szczególnie dotyczy to terenów przyległych do fabryki oraz dzielnicy Zamoście. Spowodowane jest to nałożeniem się niekorzystnych warunków atmosferycznych na rozpoczętą kampanię przerobu ziemniaków. Wysokie temperatury i bezwietrzna pogoda sprzyjają przyspieszeniu procesów gnilnych w ściekach technologicznych odprowadzanych do oczyszczalni GWDA. Przed skierowaniem ścieków do oczyszczalni ze względów technologicznych przechodzą one przez osadniki wstępnego podczyszczania i to emisja substancji złowonnych z ich powierzchni jest powodem występującej uciążliwości. Szczególnie nasila się to w okresach zmiany dobowej  termiki ruchów  powietrza (inwersji), powierzchnia ziemi - atmosfera, których kierunki zmieniają się po zachodzie i przed wschodem słońca. W ostatnim czasie podjęliśmy działania, które doprowadziły do zmniejszenia powierzchni osadników o 70 %. Przez cały okres działalności Spółki poszukiwaliśmy partnera w celu rozwiązania problemu uciążliwości zapachów. Niestety, mimo wielu prób i doświadczeń nie udało się nam tego problemu w sposób skuteczny zlikwidować. Aby ostatecznie rozwiązać zagadnienie podjęliśmy działania polegające na hermetyzacji przesyłu ścieków do oczyszczalni poprzez zamianę rowów otwartych na rurociągi. I etap został wykonany na terenach przyległych do Strefy Ekonomicznej, II etap (rejon ulicy Węglowej i Fabrycznej), zrealizowany będzie przed kampanią 2019 r. Aktualnie rozpatrujemy wybór technologii zhermetyzowania osadników, aby została ona wdrożona również przed kampanią 2019 - czytamy w komunikacie ZETPEZET sp. z o.o.

Spółka zapewnia, że wprowadza zmiany organizacyjno - technologiczne, które powinny ograniczyć problem odorów. - Pragniemy podkreślić, że Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile sp. z o.o są kontynuatorem przetwórstwa ziemniaków zlokalizowanego w tym miejscu od 1895 roku. W ciągu swej 21 letniej działalności Spółka podjęła szereg działań inwestycyjnych ograniczających jej oddziaływanie na środowisko. Zapewniamy, że podejmowaliśmy i będziemy podejmować działania doprowadzające do zminimalizowania uciążliwości zakładu dla środowiska i mieszkańców Piły - zaznaczają władze spółki.

fot. ZETPEZET Sp. z o.o.

Reklama

„Ziemniaczanka” tłumaczy się z uciążliwych odorów komentarze opinie

  • Logick - niezalogowany 2018-09-20 15:25:05

    Na logikę, to smród powinien nasilić się podczas cieplejszej pory dnia, bo wszystko bardziej paruje i gnije a tu dziwnym trafem najgorszy smród jest pod wieczór, nocą i nad ranem. Szczególnie w godzinach gdy instytucje zajmujące się badaniem takich zagrożeń już nie pracują. Tak... W weekendy dziwnym trafem wali praktycznie cały dzień, więc nie do końca to wpływ termiki, termodynamiki i innych"ruchów tektonicznych"... Ja rozumiem że nie ma takich zakładów i są potrzebne ale żebym już domu nie mógł wywietrzyć i na spacer pójść. Ludzie przejeżdżają pociągiem to mało nie wymiotują a co dopiero my, mieszkańcy sąsiadujący z tym zakładem. Pozdrawiam i miłej atmosfery w Pile życzę.

  • gość 2018-09-20 17:48:05

    Taki odór w centrum miasta w XXI w. w innych miastach jest nie do pomyślenia.... ale w Pile to norma?!... przecież taki zakład już tyle lat truje to miasto, a ludzie się po prostu do tego przyzwyczaili. A co na to służby? Urząd miasta?... Inspektorat Ochrony Środowiska jest bezradny. Urzędnicy twierdzą, że nie ma w Polsce ustaw, które by regulowały sprawy "uciążliwości odrowej zakładów produkcyjnych". Co nam więc pozostaje? Przyzwyczaić się, przeczekać, zamykać okna, powtrzymywać odruch wymiotny po każdym wieczornym wyjściu na dwór. Warto nadmienić że z rana też jest miło, szczególnie dla tych biegających, jeżdżących na rowerze do pracy. Może jakiś Green peace, Uwaga, bądź Sprawa dla Reportera się ty zainteresuje?? Pozdrawiam i życzę wszystkim mieszkańcom Piły świeżego powietrza.

  • Gość21 - niezalogowany 2018-09-20 22:28:31

    A co ma truć, poza tym, że śmierdzi z Ziemniaczanki. Czy wszyscy narzekający mają dowody na to, że te zapachy trują ? Rozumiem sąsiadów tego zakładu ale sam też jestem z Piły i co z zapachami z oczyszczalni ścieków, kompostowni. Wystarczy, że wiatry są że wschodu i jest ciepło i na moim osiedlu Staszyce "króluje" szambo. Komu mam to zgłosić, że mi przeszkadza smród bo mnie głowa boli. Trochę to dziwne, że każdy potrafi wylać swoje żale, groźby. A może czas sobie uświadomić, że mieszka się w mieście gdzie są różne firmy (nie tylko Ziemniaczanka), które wydzielają takie a nie inne zapachy. A tak na marginesie, co z zapachem palonej kawy w okolicach rzeki Gwdy i palonych plastikach nad brzegiem Gwdy w okolicach sklepu Społem przy ul. Młodych. Czy nikogo nie mdli, nie boli głowa i nie wstydzi się przed znajomymi ... i co z pociągami (a raczej podróżnymi), którzy wyjeżdżając do Piły maja zaserwowaną taką mieszankę ? Jakieś rozwiązania ? Odpowiedzialni ?

  • ja - niezalogowany 2018-09-21 10:07:02

    Smród, hałas i pył.. Ciekawe czy sanepid zbadał te scieki? Penwnie nie bo i po co.. Hałas od wyciągów jest słyszalny przy Vivo - oczywiscie wieczorem jak nie ma ruchu ulicznego..ale normy nie są przekroczone - bo WIOS mierzy tak zeby nie było.. Zakład tez przeciez nie pyli..w zyciu nigdy..proponuje przejsc sie weglową i smiłowską i zerknąc na dach zakładu..ta mączka przy wyciągach to pewnie taki psikus pracowników, wchodzą na dach i posypują mąka :-)I tak jak ktos wspomniał XXI piekne miasto i taki smierdziel w samym centrum ale po co cos z tym zrobić pod płaszczykiem wolnosci prowadzenia działalności gospodarczej mozna "terroryzować smrodem" połowę Piły..

  • gość 2018-09-21 13:02:17

    a czy nie można zbudować hali nad tym składowiskiem ziemniaków jak są myte, lub zbudowanie hali nad tymi "osadniki wstępnego podczyszczania"??? bo ten odór gnijącej wody, czy ziemniaków mógłby być zasysany przez wiatraki do cystern, bo jak rozumiem, odór ten to ulatniający się palny gaz, który można by sprzedawać, za granicą jak zasypują wysypiska śmieci instalują rury, które zbierają gazy gnijących śmieci i w ten sposób pozyskiwany jest łatwo palny gaz, który następnie jest sprzedawany.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-23 19:07:26

    Smród jest zawsze, nieznacznie od pogody. Jest nie tylko teraz, w tym roku, co od zawsze a teraz zdecydowanie się nasilił. Być może to również efekt rozbudowy Piły. Chce się wyjść, otworzyć okno, to się nie da. Zjesz obiad, zwymiotujesz, tak tu śmierdzi. Poza tym nie tylko ziemniaczanka śmierdzi. Nie chcę zdadywac, ale może oczyszczalnia, nowe zakłady przetwórstwa? Póki co wizytówką Piły jest smród.

  • nocny lotnik - niezalogowany 2018-09-25 04:19:14

    a ja mieszkam dosyć blisko, bardzo blisko i mam rozjebane zatoki (nie wiadomo od czego .... XD ) i nic nie czuje